Otizm Vakfında 0-3 yaş Otizm Eğitimini başlattık

Kategori: Duyurular

İnsanlar otizmi tanımaya başladıkça otizm tanısı daha erken yaşlarda konmaya başlandı. Bu çok sevindirici bir gelişme. Artık 0-3 yaş aralığında tanı alan birçok öğrenciye rastlayabiliyoruz. Tabi diğer taraftan bu sefer de bu yaş grubuna yönelik nasıl bir eğitim yapılması gerektiği gündeme geldi. Doktorların sadece kreşe başlatın yeter diyerek geri gönderdikleri çocuklar aslında çok önemli bir zamanı kaybedebilmekteler. Hatta bazı çocukların hazır bulunuşlukları olmadan kreşe gönderildiklerinde daha kötü sonuçlar alındığına da çok defa şahit olmuşuzdur.

 

Bu anlamda benim tavsiyem hep terapistin eve gelerek evde çalışma yapması ve ailenin de gözleyerek bu yaklaşımları gün boyu devam ettirmesidir. Bu yaş aralığındaki çocukları masaya oturtup klasik anlamda özel eğitim yapmaya çalışmak yine çocukların zamanından çalmaktan başka bir şey değildir. Diğer taraftan çoğu defa aileler böyle bir terapist bulmakta zorlanmaktalar.

 

İşte bu nedenle yoğun talep üzerine biz de Otizm Vakfında 0-3 yaş eğitimi de vermeye karar verdik.

( Bildiğiniz gibi Otizm Vakfında eğitim koodinatörü olarak görev yapmaktayım.)

Tanı konulmuş da olabilir konulmamış da olabilir. Biz aslında riskli bebek diyoruz. Bu anlamda programımızın adına da ‘Otizm Riskli Bebekler Eğitim Programı’(ORBEP) adını verdik.

Programımız;  Oyun Temelli(İlişki Temelli) bir programdır.

 

Yararlandığımız kaynaklar:

Ve benzeri kaynaklar.

Sınıfımızı hazırladık. Hocamızı yetiştirdik. Artık öğrencilerimizi beklemekteyiz. Çevrenizde böyle bir çocuk varsa Vakıfa yönlendirebilirsiniz. Kontenjanımız sınırlı. Bu hizmetimizden sadece 6 çocuk faydalanabilecek. Sonrasında sıra oluşacak. Detaylar için randevu alarak Vakıfa gelebilirsiniz.

https://www.otizmvakfi.org.tr/

Saygılar

Berat ÇELİK

 

18.09.2017 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Otizm Vakfında 0-3 yaş Otizm Eğitimini başlattık. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates