Down Cafe Engellilere Umut Işığı Oldu

Fark Yaratanlar programı, yapılan çalışmaların kısa videolarının, Sabancı Vakfı tarafından hazırlanarak internet ortamında paylaşılmasını, izleyenlere ilham vermesini, böylece toplumsal gelişmeye aktif katılımın çoğalmasını amaçlıyor.

Sabancı Vakfı’nın yeni Fark Yaratan’ı; zihinsel engelli ve down sendromlu çocukların hizmet verdiği “Down Cafe” projesini hayata geçiren Ereğli’deki Kazım Demirel Sevgi Eğitim Derneği oldu.

Zihinsel engelli gençlere yiyecek içecek hizmetleri eğitimi veriliyor
Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında da desteklenen Kazım Demirel Sevgi Eğitim Derneği, ilk olarak Konya’nın Ereğli ilçesinde, zihinsel engelli ve down sendromlu gençlerin çalıştığı Sevgi Down Cafe’yi açtı. 

Hayata geçirilen kafe ile hem Ereğli’de down sendromlu ve zihinsel engelli gençlere bakışın değiştirilmesi, hem de uygulama okulunda eğitim alan öğrencilerin istihdam edilebilecekleri ve öğrendiklerini uygulayabilecekleri bir alanın oluşturulması hedeflendi.

Projenin ilk faaliyetleri kapsamında, Ereğli Kazım Demirel Sevgi Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi öğretmenlerine; İstanbul Etiler Otelcilik ve Meslek Lisesi eğitmenleri tarafından, servis hizmetleri konusunda eğitim verildi. Bunun yanı sıra, zihinsel engelli ve down sendromlu gençlere yönelik eğitim faaliyetleri de halihazırda devam ediyor. Bu bağlamda, 37 zihinsel engelli genç, yiyecek ve içecek hizmetleri konusunda yetiştirilirken, 24 gence de kafede uygulamalı eğitim veriliyor. Gençlerin her gün saat 9:00 ile 17:00 arası staj uygulaması kapsamında görev aldığı kafede, zihinsel engelli ve down sendromlu gençler ay sonunda da çalıştıkları saat karşılığı kadar ücret alıyorlar. Eğitim alan ve kafede uygulama yapma fırsatı bulan down sendromlu gençlerden 8 tanesi Ereğli’de iki ayrı iş yerinde istihdam edilmeye başlandı.

Kazım Demirel Sevgi Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Derneği’nin fark yaratan hikayesi, Dünya Down Sendromlular günü olan 21 Mart Perşembe gününden itibaren www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’da yayınlanacak.

http://sanliurfa.com/

2011 Down Cafe Engellilere Umut Işığı Oldu. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates