Üniversitelerde Özel Eğitim Bölümleri Tek Çatı altında Birleşiyor

Üniversitelerde özel eğitim bölümleri birleşerek 'Özel Eğitim Öğretmenliği' bölümü açılacak.

YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, Yök'te yapılan 'özel eğitim' toplantısında, bu alandaji sorunların ve gerekliliklerin konuşulduğunu ifade etti.

 

Şişman, MEB'in 2014'te Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Öğretmenlik Alanları,Atama ve Ders Okutma Esaslarını değiştirdiğini ve zihinsel engelliler, işitme engelliler ve görme engelliler öğretmenliği mezunlarının "Özel Eğitim Öğretmeni" olarak atanmaya başlandığını belirtti. 17 devlet ve 4 vakıf üniversitesinde zihin engelliler, 3 devlet üniversitesinde işitme engelliler, 1 devlet üniversitesinde görme engelliler, 1 devlet ve 4 vakıf üniversitesinde ise üstün zekalılar öğretmenliği lisans programı bulunduğunu söyledi. Şişman konuşmasına,

 

Daha nitelikli ve farklı yetersizlik alanlarında, konusunda daha donanımlı öğretmenler yetiştirmek istiyor ve bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda, MEB'in talebi doğrultusunda, üniversitelerde zihinsel engelliler, işitme engelliler, görme engelliler ve üstün yetenekliler öğretmenliği olarak ayrı ayrı verilen lisans eğitimlerini birleştirmeyi planlıyoruz. Bu öğretmenlik alanlarını, tek bir lisans programı çatısı altında toplamayı ve "özel eğitim öğretmenliği" adıyla yeni bir lisan programı oluşturmayı öngörüyoruz. Branşlaşmayı da program içerisinde sağlamayı planlıyoruz.

 

Bu çerçevede, taslak çalışmamıza göre, üniversitede, özel eğitim öğretmenliğini tercih eden öğrenciler, ilk 3 yıl ortak ders, son sınıfta ise tercihleri doğrultusunda alan seçmeli dersler alacak. Yani öğrenciler, ortak dersleri aldıktan sonra istedikleri alanda uzmanlaşacak. Böylece, öğretmen adayımız, işitme, görme, zihinsel engelliler veya üstün yeteneklilerle ilgili kendini geliştirebilecek ve öğretmen olduğunda ister zihinsel engelli ister işitme ya da görme engelli olsun, bu öğrencilere nasıl eğitim vereceğini bilecek. Farklı bir engelli grubuyla karşılaştığında, sorun yaşamayacak. Öğretmen, farklı gruplar için öğretimi nasıl farklılaştıracağını bilecek. Bu şekilde, özel eğitim öğretmenliği konusunda Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen atama süreciyle de uyum sağlanacak." sözleriyle devam etti.

 

Hürriyet-09.12.2015

Zaten 2 yıldır beklediğimiz bir gelişmeydi...

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Üniversitelerde Özel Eğitim Bölümleri Tek Çatı altında Birleşiyor. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates