Türkçe alternatif iletişim uygulaması geliştirildi: Konuşuyorum

Değerli okuyucular; tablet bilgisayarlar artık otizm eğitiminde yoğun olarak kullanılmakta. Bu anlamda, sözel iletişim becerilerinden yoksun öğrenciler için de konuşma üreten uygulamalar geliştirilmeye başlandı. Bugüne kadar tanıttığım iletişim uygulamaları maalesef İngilizce'ydi. Nihayet Türkçe olarak da bir alternatif iletişim uygulaması(AAC) üretildi. Sizlere bu uygulamayı tanıtmak istedim. Fiyatı 23.99 dolar. Yani yaklaşık 60 lira civarında. Yurt dışı örneklerine göre ortalama bir fiyat.

Konuşuyorum™ tablet uygulaması

Konuşuyorum uygulaması hangi amaçla hazırlanmıştır?

Konuşuyorum uygulaması, dil ve iletişim becerilerini akıllı telefon ve tabletlerle desteklemek amacıyla geliştirilmiştir.

Pek çok birey için kendiliğinden gelişen dil ve iletişim becerileri, bazıları için desteğe ihtiyaç duydukları bir alan olabilir. Bu becerileri geliştirirken motive edici araçlar kullanmak öğrenmeyi hızlandırıp pekiştirmektedir.

 

iPhone ve iPad gibi mobil cihazlar, bilgiye kolay ve süratli ulaşımı sağlayabilmeleri, interaktif olmaları, kişiselleştirme özelliklerinin bulunması ve sosyal bir araç olarak kullanılabilmeleri nedeniyle tüm nesiller tarafından yaşamın her noktasında ilgi ve keyifle kullanılmaktadırlar.

Konuşuyorum uygulamasını kimler kullanabilir?

Konuşuyorum uygulaması iletişim ve dil becerilerini geliştirmek isteyen tüm çocuklar, ergenler ve yetişkinler için hazırlanmıştır.

Bazı genetik kökenli gelişimsel bozukluklar ve beyin travmaları sebebiyle iletişim ve konuşma ihtiyaçlarını gidermekte zorlanan bireyler toplumda önemli bir yer kaplamaktadır. Örneğin Otizm Spektrumu, Down Sendromu, Sözel Apraksi, Afazi, İşitme sorunlarından kaynaklanan dil ve konuşma bozuklukları gibi rahatsızlıklarda iletişime geçme, kelime dağarcığını arttırma, cümle kurabilme, dilin kurallarını öğrenebilme ile ilgili güçlükler çekilebilmektedir. Bu tür rahatsızlıkların tedavisinde iletişimi destekleyen resimli sistemler iki nedenle sık sık kullanılmaktadır. Birinci neden konuşma ve iletişim kurma yeteneklerinin gelişmesini sağlamaktır. İkinci neden ise konuşamamaktan doğan kaygının hafifletilmesine destek olmaktır. Konuşuyorum uygulaması, konuşmayı destekleyen resimli bir sistemi iPhone ve iPad uygulaması olarak geliştirilmiştir. Resimleri sesli okuyabilme özelliği sayesinde yukarıda belirtilen rahatsızlıklara sahip bireylerin öğrenme ile ilgili motivasyon daha çok arttırmayı ve hayatlarına kolaylık getirmeyi amaçlamıştır.

 

Önemli not: Konuşuyorum uygulaması yukarıda belirtilen özel durumlarda görülen dil ve iletişim problemlerini tek başına tedavi etme özelliğine sahip değildir. Ancak, onların dil becerilerine destek olabilir. Dolayısıyla, bireylerin hali hazırda aldıkları özel eğitim ve konuşma terapisi programlarının içerisine entegre edilebilir.

Konuşuyorum Uygulaması nasıl çalışır from Emanova on Vimeo.

Konuşuyorum uygulaması iletişim ve dil becerilerini nasıl geliştirir from Emanova on Vimeo.

www.konusuyorum.org 

Yorumlar   

 
0 #2 Berat 29-05-2014 14:31
Bu bir tablet pc uygulamasıdır. Eğer ipadiniz varsa app store'dan yükleyebilirsin iz.
Alıntı
 
 
0 #1 alp 29-05-2014 09:23
nerden yuklenıyo yukleyemdım
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Türkçe alternatif iletişim uygulaması geliştirildi: Konuşuyorum. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates