Otizmli Dillan’ın hikayesi

Dillan Barmache konuşamıyor ama bu bir şeyler anlatmayacağı anlamına gelmiyor. Aslında Dillan’ın çok kompleks ve güçlü duyguları var ve artık kolayca erişilebilir, yenilikçi teknoloji sayesinde onun perspektifini duymak mümkün.

Dillan, otizmli bir genç ve aynı zamanda Apple’ın Dünya Otizm Günü etkinliklerini kutlamak için çektiği yeni kısa filmin de başrolünde bulunuyor. Bu film, Dillan’ın hikayesini onun sözcükleriyle anlatıyor ve adı da Dillan’s Voice (Dillan’ın Sesi).

 

Birçok 16 yaşındaki çocuk gibi, onun da ifade etmek istediği çok fazla duygusu var ve bunların hepsini söyleyebiliyor. Bunun için de yaklaşık üç yıldır bir iletişim aracı olarak iPad kullanıyor.

 

Bu üç yıl içinde teknoloji Dillan’ın günlük hayatının önemli bir parçası haline geldi. Okulda, sosyal hayatta ve basitçe, annesi Tami Barmache ile konuşurken bile teDillan Barmache, kısa filmde “Birçok insan benim de bir düşünce yapım olabileceğini anlayamıyor. Tek gördükleri şey kontrolü elinde olmayan bir kişi oluyor.” sözlerini kullanıyor.

 

Apple, yayınladığı 2 dakikalık özel bir videoda 17 yaşında Dillan adlı otistik bir gencin iPad’i kullanarak kendini ifade edebilmesini ve iletişim kurabilmesini anlatıyor.

 

Videoda özel bir uygulama yardımıyla Dillan’ın kendi yazdıklarının sese çevrilmiş halini duyuyoruz sadece. Daha önce insanlarla iletişim kuramayan, nasıl hissettiğini anlatamayan Dillan, iPad ile iletişim kurabilmeyi başardığını, ailesi ve arkadaşları ile artık konuşabildiğini söylüyor.

Dillan diyor ki:

BİR ÇOK İNSAN BENİM DE BİR ZİHNİM OLDUĞUNU ANLAYAMIYOR. TEK GÖRDÜKLERİ KONTROLÜNÜ SAĞLAYAMAYAN BİR İNSAN. FAKAT ŞİMDİ BENİ DUYABİLİYORSUNUZ. İPAD SADECE KELİMELERİMİ GÖRMEME DEĞİL, AYNI ZAMANDA DÜŞÜNCELERİME DE TUTUNMAMI SAĞLIYOR. KONUŞABİLMEK HAYATIMI TAMAMEN DEĞİŞTİRDİ.

 

ARTIK YALNIZ DEĞİLİM. BENİ SEVEN İNSANLARLA KONUŞABİLİYORUM. DÜŞÜNDÜKLERİMİ SÖYLEYEBİLİYOR VE BENİM DE ONLARI SEVDİĞİMİ SÖYLEYEBİLİYORUM.

Değerli okuyucular; daha önce tanıttığım konuşma üreten uygulamalar, sözel iletişim geliştiremeyen otizmli bireylerin sesi oluyor adeta. Dillan'ın öyküsü de bunlardan biri. Değerli aileler lütfen bu konuyu önemseyin. Konuşamıyor nasıl olsa deyip kestirip atmayın.

Bu linkteki gibi uygulamalarla çocuğunuza ses verebilirsiniz.

www.beratcelik.com-ÖZEL HABER-21.05.2016   

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Otizmli Dillan’ın hikayesi. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates