2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü/2017

 Birleşmiş Milletler tarafından 2 Nisan gününün bütün dünyada otizm konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 18 aralık 2017 de Dünya Otizm Farkındalık Günü olarak ilan edilmiştir.

Nisan ayı boyunca tüm dünyada otizm konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulunması için çalışılıyor.

 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde otizme farkındalık için ABD’de Autism Speaks tarafından başlatılan ve bütün dünyada ilgi gören Mavi Işık Yak kampanyası(Light It Up Blue) ile 2015 yılında İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Kadıköy Boğa Heykeli başta olmak üzere, pek çok bina otizmin rengi olan mavi ışıkla aydınlanmış, binlerce kişi mavi giyerek mesajını vermiş, haber spikerleri mavi kurdelalarını takmıştır. Yine benzer çalışmalarla farkındalık arttırılmaya çalışılmaktadır.

2013 yılında 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca açıklanan Otizm Eylem Planı taslağı, üç buçuk yıl aranın ardından, 3 Aralık 2016 Dünya Engelliler Günü’nde kabul edilerek Resmi Gazete’de yayımlanmış bulunuyor. Eylem planında, otizm tanısı konulmuş bireylerin hizmetlerden diğer bireylerle eşit olarak yararlanmalarını sağlamak ve bağımsız biçimde toplumsal yaşamın her alanına katılımlarını kolaylaştırmak amacıyla altı öncelikli alan belirlenmiş bulunuyor. Bu alanlar:

 

-Farkındalık Çalışmaları ve Kurumlar Arası İşbirliği (Toplumun tüm kesimlerinin OSB konusundaki farkındalık düzeyinin arttırılması ve OSB tanılı bireylere yönelik sağlık, eğitim ve destek hizmetlerinin sürekliliğinin sağlanması için kurumların işbirliğinin güçlendirilmesi)

 

-Erken Tanı, Tedavi ve Müdahale Zincirinin Kurulması (Türkiye genelinde OSB’nun erken tanı amaçlı değerlendirme ve kesin tanı sürecinin kaliteli, hızlı ve yaygın şekilde sağlanması ile izleme ve denetleme programlarının oluşturulması)

 

-Ailelere Yönelik Hizmetlerin Geliştirilmesi (OSB tanılı çocuğu olan ailelerin bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi, eğitilmesi ve yönlendirilmesi ile bu ailelere gerekli sosyal desteğin sağlanması)

 

-Eğitsel Değerlendirme, Özel Eğitim, Destek Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetlerinin Geliştirilmesi (OSB tanılı bireylerin ayrımcılığa uğramadan bütünleştirilmiş ortamlarda eğitim görmelerinin sağlanması ile eğitsel değerlendirilmeleri, özel eğitim, mesleki eğitim, destek eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinin geliştirilmesi)

 

-İstihdam Süreçleri ve Çalışma Hayatı (OSB tanılı bireylerin istihdamlarının sağlanması ve çalışma hayatı ile ilgili düzenlemelerin yapılması)

 

-Sosyal Hizmet, Sosyal Yardım ve Toplumsal Yaşama Katılım (OSB tanılı bireylerin ve ailelerinin; sosyal güvenlik, sosyal yardım ve sosyal hizmetlerden daha etkin biçimde yararlanmasının ve toplumsal yaşama tam katılımlarının sağlanması)

Otizm Eylem Planı’nın, süreç ilerledikçe, otizmli birey ve ailelerinin yaşamını kolaylaştırması bekleniyor.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü/2017. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates