Özel eğitim sınıfları kapatılmalı……..mı……?

Değerli okuyucular okulların açılmasına bir hafta kaldı. Özel eğitim açısından bakarsak acaba ne kadar hazırız okulların açılmasına…

 

Başlığı ilk okuyanlar kızabilir ama yazının detayını okuyunca hak vereceklerdir.

 

Dün özel eğitim ilçe zümre toplantımız vardı. Bu yazıyı yazmaya, o toplantıdan sonra karar verdim.

 

Toplantıya katılanlar çoğunlukla özel eğitim sınıflarında çalışan özel eğitimcilerdi. Benim gibi özel eğitim okulundan gelen çok az kişi vardı.

 

Neredeyse tüm özel eğitimciler dertliydi. Dertlere şöyle bir bakarsak:

 

-Teneffüse çıkamıyorum,

-Öğle arası yapamıyorum,

-Sınıfımız bodrum katta ve çok ufak,

-Kimse bize materyal almıyor,

-Okulda toplantılara bile çağrılmıyoruz,

-Çiş kaka problemi olan çocukların altını değişecek personel yok,

-Servisler düzensiz saatlerde ve hostessiz geliyor…

 

 

Benzer problemler farklı illerde benzer şekilde yıllardır yaşanıyor.

 

Özel eğitim sınıflarının mantığını anlamak için kısaca bilgilerimizi tazeleyelim. Ülkemizde özel bir çocuk için 3 eğitim seçeneği vardır. (normal şartlarda)

1-Tam zamanlı kaynaştırma(normal sınıf)

2-Yarı zamanlı kaynaştırma(özel sınıf)

3-Özel eğitim okulu

 

Yarı zamanlı kaynaştırma uygulaması olan konumuz özel eğitim sınıflarını inceleyelim:

……….

b) Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler kaynaştırma yoluyla eğitimlerini, yetersizliği olmayan akranları ile birlikte aynı sınıfta tam zamanlı sürdürebilecekleri gibi özel eğitim sınıflarında yarı zamanlı olarak da sürdürebilirler. Yarı zamanlı kaynaştırma uygulamaları, öğrencilerin bazı derslere yetersizliği olmayan akranlarıyla birlikte aynı sınıfta ya da ders dışı etkinliklere birlikte katılmaları yoluyla yapılır.

……..

v) Özel eğitim sınıfı: Okul ve kurumlarda, durumları ayrı bir sınıfta eğitim görmeyi gerektiren öğrenciler için yetersizlik türü, eğitim performansları ve özelliklerine göre açılan sınıfları,

 

………….

f) Özel eğitim sınıflarının mevcudu en fazla; okul öncesi eğitimde ve ilköğretimde 10, ortaöğretim ve yaygın eğitimde 15 öğrenciden oluşur. Ancak, otistik çocuklar için her tür ve kademede açılan özel eğitim sınıflarında ise sınıf mevcudu en fazla 4 öğrencidir. (Bu maddeye çok fazla uyulmuyor, farklı engel grupları aynı sınıflara verilebiliyor)

……..

ğ) Bu sınıflar ders, dinlenme, yemek ve diğer etkinlik saatleri bakımından okulda/kurumda uygulanan programa uyarlar. (Bu  maddeye de çok fazla uyulmuyor, teneffüse çıkarabilen çocukların sayısı çok az)

……..

h) Sınıfların okul/kurum içindeki yeri, öğrencilerin yetersizlik türü dikkate alınarak belirlenir. (Çok örneği var doğru katta olmayan)

……….

ı) Öğrencilerin akranlarıyla bir arada bulunduğu ders, yemek ve diğer etkinlik saatlerinde sosyal uyumlarına yönelik düzenlemeler yapılarak gerekli koruyucu tedbirler alınır. (En önemli madde ama en az uyulan madde-1)

……..

 i) Okul ve kurumlarda özel eğitim sınıfına devam eden öğrencilerin, yetersizliği olmayan akranları ile alan dersleri ve sosyal etkinlikleri bir arada yapmalarını sağlamaya yönelik düzenlemeler yapılır.(En önemli madde ama en az uyulan madde-2)

……..

 

 

Teneffüse çıkılmıyor, diğer sınıflara çocuk yollanamıyor, servisler sıkıntılı, çocukların temizliğini(wc) aile gelip yapmak zorunda kalıyor, materyal donanım yok, engel türlerine bile artık fazla dikkat edilmiyor…

 

Şöyle bir özetlersek özel eğitim sınıfları yarı zamanlı kaynaştırma uygulaması olmaktan çıkmış ve tamamen normal okullarda adeta kafes hayatı yaşanması durumuna dönüşmüştür. Evet güzel örnekler hiç yok değil. Örneğin, ben de geçmişte özel eğitim sınıfında çalıştım. Yukarıdaki maddelerin neredeyse hepsinin hakkını vermeye çalıştım. Ama tamamını veremedik…

 

Böyle bir tabloda özel eğitim sınıflarının bilimsellikten uzaklaştıktan, amacından saptıktan sonra devam etmesini mantıklı bulmuyorum.

 

Bu işi yapacaksak ya tam anlamıyla hakkını vererek yapalım ya da boşuna kafes hayatı yaşatmayalım çocuklara. Yıllarca sınıfta oturmaktan sağlığı bozulan çocuklar bile var…

 

Diğer taraftan özel eğitim okullarında özel eğitimci sayısı çok az olduğu için bu okullar tercih edilmek istenmiyor aileler tarafından.

 

Böyle olacağına özel eğitim sınıfları kapatılsa, özel eğitimciler özel eğitim okullarına gelse, ücretli öğretmen sayısı azalacak,  özel eğitim okullarının da kalitesi artacaktır.

                                     

Tabi özel eğitim okullarının da fiziksel anlamda kapasitelerinin arttırılması, donanımlarının güçlendirilmesi gerekmektedir.

 

 

Not: Yazının amacı özel eğitim sınıflarının kapatılmasına yönelik bir kampanya başlatmak değildir. Varolan durumu özetlemeye ve görüşlerimi aktarmaya çalıştım. Sizler de görüşlerinizi yorum olarak yazarsanız sevinirim…

Saygılarımla

Berat ÇELİK

09.09.2017  

Yorumlar   

 
0 #4 Esra 21-02-2018 23:34
Hocam merhaba! Çooook muzdaribiz çok!istanbulun göbeğinde bir devlet okulunda özel eğitim sınıfında yaşadıklarımız. . Öğretmenlere öğretmen demeye bin şahit! Çocuk gelişim mezunu kızlar daha gelişim panosu hazırlamaktan bihaber, ücretli öğretmenlik yaparak hem bizlere hem de kendilerine zulmediyorlar. Bu iş sadece para için yapılınca böyle oluyor.
Alıntı
 
 
0 #3 aytek rehber 22-09-2017 22:09
yarı zamanlı kaynaştırma ram modülünde görünmediği için böyle bir uygulamanın olmadığı ilçeram dan bildirildi.eğit sel değ.raporunda artık hiç yarı zamanlı kaynaştırma yazmıyorlar.dir ek özel eğitim sınıfı deniliyor.o halde sizin yazdıklarınıza göre özel eğitim sınıfı öğrencilerinin tamamı doğal olarak yarı zamanlı kaynaştırma mı oluyor...ve yukarıda yazdıklarınızın neredeyse benzerini bir özel eğitim öğretmenine bugün anlattım.yönetm elik ve yönerge kılavuzlarda olan bir şeyin uygulamada neden olmadığını hala anlayabilmiş değilim.çünkü okul yönetimleri yarı zamanlı kaynaştırma ibaresini görmezse çocukları normal sınıflara etkinliğe götürmek tamamen ikili ilişkilerin iyi olmasına bakıyor...yazdı klarınız sorunların bir kısmı.sınıf öğretmenlerinin bir kursla alan değişikliğiyle ve görevlendirmeyl e alana dahil olması norm fazlası öğretmenler için kaçış alanı oluşturulması.. .gibi uygulamalar ne yazıkki var...yazılacak çok şey var..fakat en azından birisi bir sitede bunları yazmış teşekkür
Alıntı
 
 
+1 #2 Filiz Kurt 10-09-2017 12:33
Çok zor mudur?Diğer sınıflarım sosyal proje olarak değerlendirerek her hafta bir sınıftan öğrencilerin ve hatta öğretmeninin bu sınıfın öğrencileri ile vakit geçirmesi.Dönüş ümlü olarak.Kısa bir bilgilendirme ile .Fatkındalık diyoruz. Yaşayarak öğrenmeden daha güzel bir öğrenim şekli var mı?Ama istek şart. Keşke sevgili öğretmen arkadaşlar şikayet yerine çöxüm önerisi ile bu toplantılara gelebilse...Sev giler herkese.
Alıntı
 
 
+1 #1 Gülçin Özvan 09-09-2017 21:52
Ben de down sendromlu oğlumla ilgili çok sorun yaşadım.Bizlèri n amacı çocuklarımızı yaşıtlarıyla beraber okutabilmek ama nerde herkes elbirliğiyi yapmış sanki.Başka zaman böyle kenetlenmezler ama bizler de yılmayalım inşallah.Tabi ki bu sınıflar kapatılmayıp daha insancıl hale getirilmeli
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Özel eğitim sınıfları kapatılmalı……..mı……?. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates