Otizm ve Epilepsi arasındaki bağlantının nedenleri çözüldü

Daha önce araştırmacılar mutasyona uğramış bir genin, otizmli çocuklarda nöbetlere neden olduğunu keşfetmişlerdi. Ancak bilim insanları mutasyonun neden nöbetlere sebep olduğunu daha önce anlayamamışlardı. Bu noktada yeni keşfedilen verilere göre, mutasyonun beyindeki kötü bir bahçıvan gibi davrandığı ortaya çıktı.

Yani durumu şöyle açıklayalım: Mutasyon, nöronların küçük dallarını ve yapraklarını (dendrit arbors ve sinaps) küçültüyordu. Bu da beyin hücrelerinin hayati mesajları iletmesine ve beynin aktivitesini kontrol etmesine izin veriyordu. Bu büzülme ise mesaj dağıtımındaki bozulmaya yol açıyordu.

Bilim insanları sorunun ne olduğunu ve neyden kaynaklandığını bulduklarından, artık tedavi için ilaç üretmeye de başlayabilirlerdi. Konu hakkında konuşan Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi'ndeki psikiyatri ve davranış bilimleri profesörü Peter Penzes da, "Şimdi, nöbetlerin yanı sıra otizmdeki diğer sorunları tedavi etmek için ilaçları test etmeye başlayabiliriz" dedi.

https://news.northwestern.edu/-07.04.2018

2011 Otizm ve Epilepsi arasındaki bağlantının nedenleri çözüldü. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates