Cambridge Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, otizmli bireylerin kronik fiziksel sağlık koşullarına, özellikle kalp, akciğer ve diyabetik rahatsızlıklara sahip olma olasılığı daha yüksek. Sonuçlar Otizm dergisinde yayınlandı.

1.156 otistik ve 1.212 otistik olmayan birey, ekip tarafından kendi yaşam tarzı seçimleri ve günlük alışkanlıkları, kişisel ve aile tıbbi geçmişi hakkında geliştirilen anonim, çevrimiçi bir ankete katıldı. Sonuçlar, otistik bireylerin düşük tansiyon, aritmiler, astım ve prediyabet dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık koşullarına sahip olma olasılığının ortalama 1,5 ila 4,3 kat daha fazla olduğunu göstermektedir.

Bu yeni çalışma aynı zamanda sigara, alkol kullanımı ve VKİ'nin etkisini inceleyen ilk çalışma. Şaşırtıcı bir şekilde sonuçlar, bu yaşam tarzı faktörlerinin (genel popülasyonda kronik fiziksel sağlık sorunları riskini artıran) otistik yetişkinler arasında görülen yüksek kalp, akciğer ve diyabetik rahatsızlık riskini hesaba katmadığını göstermektedir.

Çalışma ayrıca, her ikisi de yeterince çalışılmamış gruplar olarak kalan kadın katılımcıların ve yaşlı yetişkinlerin deneyimlerini araştırdı. Sonuçlar, otistik kadınların, otistik erkeklerden daha fazla, fiziksel sağlık koşullarının artan risklerini bildirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Ek olarak, risk koşullarının türleri kişinin biyolojik cinsiyetine bağlıdır. Örneğin, otistik kadınların, otistik olmayan kadınlara göre prediyabet olma olasılığı 4,3 kat daha fazladır; ancak otistik ve otistik olmayan erkeklerin de prediyabet olma olasılığı eşittir. Bu sonuçlar, otistik insanların sağlık hizmetlerine yönelik "herkese uyan tek beden" yaklaşımının etkili olmayabileceğini göstermektedir.

 

Araştırmayı yöneten doktora öğrencisi Elizabeth Weir şunları söyledi: “Bu, otistik bireylerin neden kronik fiziksel sağlık sorunlarına sahip olma olasılıklarının çok daha yüksek olduğunu daha iyi anlamanın ilk adımı. Sigara, alkol ve BMI bir rol oynayabilirken, şimdi diğer biyolojik (ör. Genetik, hormonal, vb.), Çevresel, yaşam tarzı (ör. Diyet, egzersiz, uyku vb.) Veya sağlıkla ilgili faktörlerin katkıda bulunduğuna odaklanmamız gerekir.’

 

Ekibin bir parçası olan Cambridge Otizm Araştırma Merkezi Direktörü Profesör Simon Baron-Cohen şunları söyledi: “Bu yeni çalışma otistik bireyler için fiziksel sağlık risklerini vurguluyor ve sağlık bakımları için önemli çıkarımlara sahip. Bu eşitsizliklerin nedenlerini anlamak, otistik bireyleri daha iyi desteklememize ve yaşamlarının kalitesini ve uzunluğunu iyileştirmemize olanak sağlayacaktır. "

https://www.cam.ac.uk/research/news/autistic-adults-have-a-higher-rate-of-physical-health-conditions

Kaynak:

11.09.2020