Değerli takipçiler, göz izleme teknolojisi son yıllarda otizm alanında çok popüler olmaya başladı. Bu konuda her geçen yıl yeni araştırmalar yapılıyor. Size yine onlardan bir tanesi hakkında bilgi vermek istedim.

Yeni bir göz izleme çalışmasının sonuçlarına göre, otizmli bireyler, otistik olmayanların yaptığı gibi dikkatlerini odaklamak için başkalarının göz hareketlerini takip etmiyorlar.

Çalışma, otizmli insanlarda sosyal ilgiyi neyin yönlendirdiğine dair artan bir anlayışa katkıda bulunuyor. Araştırmacılar ayrıca, bir kişinin ömrü boyunca otizm özelliklerini değerlendirmek için potansiyel bir biyobelirtece işaret ediyor.

Önceki araştırmalar, otizmi olan insanlar görüntülere baktıklarında, yüzlere ve diğer sosyal uyaranlara bakmak için çok az zaman harcıyorlar ve bir sahnenin sosyal olmayan unsurlarını inceleme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyordu. Bazı araştırmacılar, bu farkın, otistik olmayan akranlarına kıyasla, otistik insanların sosyal uyaranlardan bilgi toplama olasılığının daha düşük olması nedeniyle ortaya çıkabileceğini söylüyor.

Yeni bulgular bu fikri destekliyor: Otistik ve otistik olmayan çocuklar ve yetişkinler, sebze kesmek ve birbirlerine ya da paylaşılan aktiviteye bakmak gibi temel bir görevi yerine getirirken sohbet eden iki aktörün kısa videolarını izlediler. Göz izleme, otistik olmayan kişilerin bakışlarını oyuncuların nereye baktığına göre değiştirdiklerini, ancak otistik insanların bunu yapmadığını ortaya koydu.

Otistik çocuklar ve yetişkinler de aktiviteye otistik olmayan akranlarına göre daha fazla ve aktörlerin kafalarına bakmak için daha az zaman harcadılar. Küçük çocuklarda aynı paradigmayı kullanan yayınlanmamış bir araştırmaya göre, bu davranışlar yaşla birlikte değişir: Otistik çocuklar, aktiviteye bakan otistik olmayan akranlarından daha az zaman harcadılar.

Değişen görünümler:

Araştırmacılar, 6-63 yaşları arasındaki otizmli 122 kişiden ve 40 otistik olmayan kontrolden göz izleme verilerini topladı. Katılımcıların oyuncuların kafalarına veya bedenlerine, aktivitenin gerçekleştiği alana veya arka plana bakarak ne kadar zaman geçirdiğini ölçtüler. Her katılımcı 20 saniyelik dört video izledi: ikisi oyuncuların birbirine baktı ve ikisi de oyuncuların aktivitesine baktı.

Otistik olmayan insanlar, zamanlarının çoğunu aktörler aktiviteye odaklanırken aktiviteye ve aktörler birbirine baktığında aktörlerin kafalarına bakarak geçirdiler. New Brunswick, New Jersey'deki Janssen Araştırma ve Geliştirme'nin sinirbilim bölümünde proje bilimcisi olan çalışma araştırmacısı Abigail Bangerter, bu örüntü, otistik olmayan insanların 6 yaşına kadar başkalarının neye dikkat ettiğini fark ettiğini ve buna göre tepki verdiğini gösteriyor .

Jones, otistik çocuklar ve yetişkinler, muhtemelen oyuncuların yüz ifadelerini yorumlamaya çalışmakla daha az ilgilendikleri için, odaklarını oyuncuların bakışlarına göre değiştirmediler.

Otizmli olup olmadıklarına bakılmaksızın, yetişkinlerin oyuncuların kafalarına bakma olasılıkları çocuklardan daha fazla ve paylaşılan aktiviteye daha az bakmaları, sosyal ilgi modellerinin gelişimle değiştiğini düşündürüyor.

Bangerter ve meslektaşları, iki bakıcı anketi, Sosyal Duyarlılık Ölçeği ve Otizm Davranış Envanteri'nin bir bölümü ile ölçüldüğü üzere, katılımcıların bakış biçimleri ile sosyal davranışları arasında bir bağlantı bulamadılar. Çalışma Ekim ayında Molecular Autism'de yayınlandı .

Yeni yerler:

Kaliforniya Üniversitesi, Davis'te eğitim profesörü Peter Mundy , görevdeki performansın bir kişinin sosyal davranışlarını yansıtmamış olmasının bir nedeni, bu anketlerin birinin yaşını ve zeka katsayısını (IQ) hesaba katması olduğunu söylüyor.

Çalışmadaki otistik insanların IQ değerleri 60 ile 136 arasında değişiyordu; otistik olmayan katılımcılar için IQ bilgisi toplanmadı.

Mundy, "Bu muhtemelen herhangi bir korelasyonu görmeyi zorlaştırdı, çünkü çok fazla varyans var" diyor. Ve bu değişkenlik, otistik ve otistik olmayan gruplar arasında görülen farklı ilgi kalıplarını da tetikliyor olabilir, diyor.

Jones, bu görev aynı zamanda insanların gerçek dünyada başkalarına nasıl dikkat ettiklerini tam olarak yansıtmayabileceğini söylüyor. Alanın, laboratuvarın içinde ve dışında 'sosyal dikkatin' ne anlama geldiğini daha iyi anlamaya ihtiyacı var, diyor.

Yine de, otizm için biyobelirteçleri belirlemeye yönelik daha büyük bir çabanın parçası olan çalışmada kullanılan görev, "klinik uygulamada veya araştırmada tedavi yanıtının bir ölçüsü olarak" faydalı olabilir, diyor Bangerter.

Bangerter ve meslektaşları, klinik müdahalelerin otistik insanların sosyal ilgilerini yönlendirme şeklini nasıl şekillendirdiğini araştırıyor. Göz izleme görevinin bu müdahalelerin sonuçlarını zaman içinde ne kadar iyi yansıttığını değerlendirmeyi planlıyorlar.

REFERANSLAR:

Kaliukhovich DA ve diğerleri. Mol . Otizm 11 , 79 (2020) PubMed

16.11.2020