Değerli takipçiler, eğitimlerde hep anlatırım bazı otizmli çocukların topu yakalamak gibi basit motor görevlerde bile nasıl zorlandıklarını ve bunun bile çalışılıp öğretilmesi gerektiğini…

İşte tam da bu konuyla ilgili çok yeni bir araştırma yayınlandı.

Otistik çocuklar hareketleri tahmin etmekte zorlanabilirler

Yayınlanmamış yeni bir çalışmaya göre, otistik çocuklar, otistik olmayan çocuklara göre bir topu yakalamakta daha zorlanıyor, çünkü muhtemelen yörüngesini daha az tahmin edebiliyorlar. Araştırmacılar, bulguları bu hafta 2021 Nörobilim Derneği Global Connectome'da sanal olarak sundular.

Sonuçlar , otizmin ` ` öngörücü kodlama '' teorisi ile aynı hizaya geliyor; bu teori, daha sonra ne olacağını tahmin edememenin - bir topun nerede hareket edeceği veya başka bir kişinin bir harekete nasıl tepki verebileceği - temel otizm özelliklerinin temelini oluşturuyor.

Boston, Massachusetts'teki Northeastern Üniversitesi'nden biyoloji profesörü Dagmar Sternad , teori doğruysa, otistik insanları motor tahmin konusunda eğiten davranışsal müdahalelerin sosyal ve diğer ortamlarda da öngörü becerilerini artırabileceğini söyledi .

Araştırmacılar ilk olarak, otistik çocukların, topun hızına bakılmaksızın, otistik olmayan çocuklara göre önemli ölçüde daha az top yakaladıklarını gösterdi. Daha sonra çocukların ellerinin gelen nesneye nasıl yaklaştığını izlediler.

Sternad'ın laboratuvarında çalışma üzerinde çalışan bir lisans öğrencisi olan Sabrina Bond , otizmi olmayan çocuklarda el hızının topla temas etmeden hemen önce hafifçe yavaşladığını söyledi . Bu, topun yörüngesini doğru bir şekilde tahmin ettiklerini ve yumuşak bir darbeyle onu durdurduklarını gösteriyor. Araştırmacılar, otistik çocukların bunun yerine topa doğru hızlandığını buldu.

Bond, "Topun oraya varmadan hemen önce nereye ineceğinden emin değiller, bu yüzden ellerini topa doğru fırlatıyorlar," dedi. Daha sıklıkla elleri topla çarpışır ve belki de daha zayıf yakalama becerilerini açıklar.

Çocukların gövdesindeki ve kollarındaki kas aktivasyonu aynı kalıbı gösterdi: Otizmi olmayan çocuklar, topla temas etmeden önce kaslarını en güçlü şekilde 500 milisaniye aktive eder, ancak otistik çocuklar bunu tam uzandıklarında yapar - sanki ne zaman olacağını tahmin edemezlermiş gibi top geliyor.

Araştırmacılar, sonuçları karıştırabilecek herhangi bir motor sorunu dışlamak için, çocuklara, tepki sürelerinin bir testi de dahil olmak üzere tahmin içermeyen motor görevleri yaptırdılar, ancak iki grup arasında hiçbir fark görmediler.

Bond, "Top gibi etkileşimli, dinamik bir nesne dahil olmadığında her şey aynıydı" dedi.

Tahmin incelemesi:

Ayrı bir çalışmada, birbiriyle örtüşen bir grup araştırmacı, otizmde farklı tahmin boyutlarını değerlendiren ve hepsi 2014'ten beri yayınlanan 47 önceki yayını analiz etti. Laboratuvarlar tahmini farklı şekillerde tanımlayıp test ettiğinden, amaç, daha fazla araştırma için en verimli yaklaşımları belirlemekti. .

Pawan Sinha'nın Massachusetts Institute of Technology'deki laboratuvarında yüksek lisans öğrencisi olan Amanda O'Brien , "Umudumuz, bu konudaki kelimeleri biraz daha tutarlı hale getirmeye çalışmak ve bu çeşitli araştırma manzarasını yorumlamayı kolaylaştırmaktır" dedi . , çalışma üzerinde çalışan.

Bazı çalışmalar otizmi olan kişilerde tutarlı farklılıklar olduğunu gösterdi: Bunlar, insanların bir olayın diğerini öngördüğünü ne kadar çabuk ve etkili bir şekilde öğrendiğini veya beynin bir uyarana ne kadar çabuk alıştığını ölçüyordu. Ancak araştırmacılar ayrıca, etkilerin öngörüdeki farklılıklardan mı yoksa dikkat veya biliş yönleri gibi öngörüde rol oynayan süreçlerdeki farklılıklardan mı kaynaklandığını çözmenin zor olduğu çalışmalar buldular.

Sinha'nın laboratuarında doktora sonrası araştırmacısı ve çalışmaya katılan Jonathan Cannon , "Günlük yaşamdaki tahmin ile bu çok sınırlı görevlerdeki tahminler arasında daha net bağlantılar görebilmek gerçekten güzel olurdu" dedi .

Araştırmacılar şimdi daha günlük görevlerde tahminleri araştıran ve tahminle ilgili bazı görevlerde zorluk yaşayan kişilerin başkalarıyla da zorluk yaşayıp yaşamadığını araştıran çalışmalar yürütüyorlar. Ayrıca, insanların günlük aktivitelerdeki tahminlerle deneyimlerini rapor etmelerini sağlamak için bir anket geliştiriyorlar.

Kaynak: https://www.spectrumnews.org/

16.01.2021