BPA'ya doğum öncesi maruziyet, nöronal canlılık, nörogenez ve öğrenme / hafıza ile ilgili ASD aday genleri bozar. Bu genlerin ekspresyonundaki değişiklikler, cinsiyete bağlı bir şekilde, BPA'ya yanıt olarak ortaya çıkan nöronal özellikler ve davranışlardaki bozulmalarla ilişkilendirilir. © Surangrat Thongkorn ve hepsi

 

Değerli takipçiler, otizmdeki aşırı erkek oranı gizemini koruyordu ancak son araştırmalar yavaş yavaş bu gizemi ortadan kaldıracak gibi...

Geçen ay D vitaminiyle ilgili araştırmayı aktarmıştım sizlere

Aşağıdaki haber de BPA'nın etkileriyle ilgili:

 Chulalongkorn Üniversitesi, Tohoku Üniversitesi ve George Washington Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma, bisfenol A'nın (BPA) beyin üzerindeki cinsiyete özgü etkilerinden sorumlu olabilecek otizm aday genlerini tanımlayan ilk çalışmadır. BPA'nın otizm spektrum bozukluğunda (ASD) erkek önyargı prevalansına katkıda bulunan çevresel bir faktör olarak hizmet edebileceğini öne sürüyor.

Araştırma Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

BPA, günlük hayatımızda birçok üründe yaygın olarak kullanılmaktadır ve çevrede, gıdada veya insan plasentasında bulunan mikro / nanoplastiklerde bol miktarda bulunmaktadır. Bozulmuş sosyal iletişim, kısıtlı ilgi alanları ve tekrarlayan davranışlarla karakterize bir nörogelişimsel bozukluk olan OSB üzerinde çevresel bir etki olduğu düşünülmektedir. ASD, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 54 çocuktan 1'ine teşhis konulduğu, dünya çapında önemli bir halk sağlığı sorunudur.

“Birçok çalışma, BPA'nın OSB'de bozulduğu bilinen nörolojik fonksiyonları bozduğunu göstererek, bilim adamlarının BPA'nın ASD için temel çevresel risk faktörlerinden biri olabileceğine inanmasına neden oldu. Bununla birlikte, BPA'nın OSB'nin duyarlılığını nasıl artırabileceğini veya artırabileceğini ve aynı zamanda bozukluğun erkek yanlılığında da bir rol oynayıp oynamadığını hala bilmiyoruz, ”dedi SYstems Neuroscience of Otizm ve PSychiatric başkanı yardımcı doçent Dr.Tewarit Sarachana Bozukluklar (SYNAPS) Chulalongkorn Üniversitesi Müttefik Sağlık Bilimleri Fakültesi Araştırma Birimi.

Aslında, son çalışmalarımızdan biri, doğum öncesi BPA'ya maruz kalmanın hipokampustaki birkaç ASD aday geninin ifadesini cinsiyete bağlı bir şekilde değiştirdiğini gösterdi, ancak ASD aday genlerinin düzensizliği ile bozulmuş nörolojik fonksiyonlar arasındaki bağlantı hala devam ediyor.

“Bu çalışmada, gebelik döneminde BPA'ya maruz kalmanın hipokampusta nöronal canlılığı ve nöron yoğunluğunu azalttığını ve sadece erkek çocuklarda öğrenme / hafızayı bozduğunu gösterdik. İlginç bir şekilde, hipokampusta ASD ile ilgili birkaç genin ifadesi düzensizdi ve nöronal canlılık, nörojenez ve / veya öğrenme / hafıza ile cinsiyete özgü korelasyonlar gösterdi. Doktor Surangrat Thongkorn, doğum öncesi BPA maruziyeti altında, bu genler ASD riskini ve bunun erkeklerde daha yüksek prevalansını belirlemede önemli roller oynayabilir ”dedi çalışmanın adayı ve ilk yazarı.

“Çalışmamızda bulunan BPA'nın etkilerindeki cinsiyet farklılıkları, BPA'nın erkek ve dişi yavruların beynini farklı moleküler mekanizmalarla olumsuz etkilediğini güçlü bir şekilde göstermektedir. Beyindeki BPA'nın cinsiyete özgü moleküler mekanizmasını belirlemek için bu sorunlar üzerinde aşamalı olarak çalışıyoruz. Sarachana, BPA'nın etkilerini ve ASD'deki moleküler mekanizmalarını anlamak, BPA'nın kullanımına ilişkin politikada değişikliklere ve hatta gelecekte ASD tedavisi için moleküler hedeflerin keşfedilmesine yol açabilir ”diye bitirdi.

https://www.miragenews.com/-19.01.2021