Değerli takipçiler, sizlere zaman zaman yurt dışından otizm okullarını tanıtıyorum. Bu yazıda İngiltere’de ki bir otizm okulunu tanıtacağım. Woodley School ülkemizdeki özel eğitim uygulama okullarına(oçemlere) denk gelen bir devlet okulu. 5-19 yaş arasındaki otizmli bireylere hizmet vermekte. Okulda 115 öğrenci eğitim görmekte. Öğrencilerin sınıflardaki öğretmenlerinin yanı sıra bir de asistan öğretmenleri var. Eskiden bir fabrikatörün eviydi. Daha sonra özel eğitim okuluna çevrildi.

2017'de okul 'iyi' bir Ofsted derecesi aldı ve bu yıl Ulusal Otizm Toplumu (NAS) tarafından Otizm Akreditasyonu ile ödüllendirildi.

Ve şimdi çocuklara öğretmenin yanı sıra, diğer okullarda ve kuruluşlarda otistik çocuklarla çalışan eğitim profesyonellerini de eğitiyor.

Sabah 9'dan akşam 3'e kadar süren olan okul günü, sınıfta ve dev bir top havuzunda, trambolinde, yumuşak oyun bölgesinde ve aşırı heyecanlı öğrencilerin kolayca sakinleşmesine yardımcı olan özel bir salıncak içeren duyusal spor salonunda özel dersler içeriyor.

Özel olarak uyarlanmış bir oyun alanında, yürüyüş parkurunda ve çevredeki ağaçlarda açık havada çok fazla zaman harcanmaktadır.

16 yaşından itibaren öğrenciler, mümkün olduğu kadar bağımsız olmalarını sağlamak için yaşam becerileri öğretilecekleri kolej bölümüne geçerler. Yelpazenin şiddetli ucunda olan insanlar hiçbir zaman gerçek anlamda bağımsız olamazlar, ancak yemek pişirmek, temizlik yapmak hayatlarını ve bakıcılarının hayatlarını daha eğlenceli hale getirir.

Ebeveynler ve kardeşler de yarar sağlar. Ebeveynler çocukları okuldayken dinlenirler ve otistik çocukların erkek ve kız kardeşleri perşembe günleri aynı durumda diğer çocuklarla tanışabilirler.

Okul, evdeki problemlere yardımcı olmak için bir çocuk ve aile müdürü istihdam etmektedir.

Buradan okulun videosunu izleyebilirsiniz

Detaylı bilgi için

https://woodley-kirklees.frogos.net/

Bizim oçemleri düşünüyorum da…

Daha önce de yazdım acilen sistemin değişmesi gerekiyor…