Otizm hakkında yanlış bilinen 11 mit

Kategori: Otizm yazılarım

Genelde otizm hakkında çok çeşitli düşünceler ortalıkta dolaşmakta. Amerika’da; aile hizmetleri ve bilim departmanı, yanlış anlaşılmaları önlemek için otizm hakkındaki en önemli 11 efsaneyi(yanlış bilinen mitler) açıkladı.

1.Mit/Otizmli bireyler arkadaş istemiyor:

Gerçek: Otizmli bireyler, nasıl iletişim kuracaklarını bilemedikleri için çekingen görünebilirler. Ancak bu onların arkadaşlık kurmak istemedikleri anlamına gelmez.

2.Mit/Otizmli bireyler herhangi bir duygusal durumlarını ifade edemezler(mutlu-üzgün):

Gerçek: Otizmli bireyler duygusal durumlarını çoğu zaman bilinen şekillerde değil, bizlerin alışık olmadığı şekillerde ifade ederler. Çoğu zaman bizler bunu fark edemeyiz.

3.Mit/Otizmli bireyler başkalarının duygularını anlamazlar:

Gerçek: Otizmli bireyler kinayeyi, mecazı, iğnelemeyi anlayamayabilirler ancak; daha açık, daha doğrudan olan şefkati, sevgiyi vb. hissedebilirler.

4.Mit/Otizmli bireylerde entellektüelite devre dışı kalmıştır.

Gerçek: Bazen otizmli bireylerde matematik, müzik, resim veya başka bir alanda yüksek IQ ve üstün yetenekler de görülebilir.

5.Mit/Otizmli bireyler sadece Dustin Hoffman’ın Rain Man karakterindeki gibidir.

Gerçek: Otistik özellikler kişiden kişiye değişir. Yani otizm bir spektrum bozukluğudur. Bir otizmli bireyin yetenekleri ve kısıtlılıkları diğer otizmli bireyde de görüleceği anlamına gelmez…

6.Mit/Otizmin tipik belirtileri bazı insanların karakterlerinde de var, acaba…

Gerçek: Otizm, beyin gelişimini etkileyen biyolojik koşullardan kaynaklanıyor, yaşam boyu sürecek bir durumdur.

7.Mit/Otistik bozukluğu olan kişiler sonsuza dek otizme sahip olacak.

Gerçek: Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar erken tanı ve erken müdahalelerle yeterli iyileştirmeler yapılabileceğini göstermiştir.


8.Mit/Otizm sadece bir beyin bozukluğudur.

Gerçek: Araştırmalar, pek çok kişide otizm ile ilişkili gastro-intestinal bozukluklar, gıda duyarlılığı ve birçok alerji olduğunu göstermiştir .


9.Mit/Otizme kötü ebeveynlik sebep olur.

Gerçek: 1950'li yıllarda ortaya atılan "buzdolabı anne hipotezi" olarak adlandırılan bir teori otizme, duygusal sıcaklıktan yoksun annelerin neden olduğunu söylüyordu. Bu teori uzun yıllar önce çürütülmüştür.

10.Mit/Otizm görülme sıklığı son 40 yıldır giderek artmaktadır.

Gerçek: Otizm oranı son 20 yılda % 600 artmıştır. 1975 yılında, 1.500 'de 1, 2009 yılında, 110’da 1

11.Mit/Otizmli bireylerin tedavisi sigorta kapsamında karşılanır.

Gerçek: Pek çok sigorta şirketi otizm tedavisini kapsam dışında bırakmıştır. Amerika’da 50 eyaletin yaklaşık yarısında otizm, sigorta kapsamına alınmıştır.

Not: 7. maddede tam bir düzelmeden çok akranlarıyla bir arada hayatını devam ettirebilme olarak düzeltmek daha doğru olur...

Bilinçlendirme çalışmaları için güzel bir metin…

www.beratcelik.com

2011 Otizm hakkında yanlış bilinen 11 mit. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates