Otistik Çocuklar İçin Türkçe İpad Uygulamaları

Kategori: Otizm yazılarım

 

Değerli okuyucular sizlere öğrencilerimde kullandığım Türkçe ipad uygulamalarını tanıtmak istiyorum. Aslında İngilizce uygulamalar da birçok konuda, dil önemli olmadığı için kullanılabiliyor. Bu yazımda ise şimdilik sadece Türkçe ipad uygulamalarını tanıtacağım. Uygulamalar genelde ücretsiz demo versiyonları. Bunlar bile oldukça işimize yarıyor. Ancak 3-5 dolar karşılığında beğendiğiniz uygulamanın tamamını satın alabiliyorsunuz.

 

Yapboz Uygulaması Seti

 

"Hadi Yapalım" ahşap görünümlü ve Türkçe sesli bir yapboz uygulaması seti. 


Hadi Yapalım-Meyveler

Hadi Yapalım-Davranışlar

Hadi Yapalım-Vasıtalar

Hadi Yapalım-Hayvanlar

Hadi Yapalım-Enstrümanlar 

Hadi Bakalım

 

Alfabemizi, Sayıları, Renkleri ve Şekilleri tanıtan bir uygulama.


 

İyi geceler

 

"İyi geceler!", tatlı müziği ve zarif anlatımıyla gündelik uyku saati düzeni için mükemmel bir uygulama. Evin ışıkları birer birer sönüyor, ahırdaki hayvanlar bile yorgun. Ama onları kim yatıracak? Işıklarını kim söndürecek? Bu iş, çocuklara düşüyor. Bütün hayvanların uykuya dalmasını izlemek, çocuğu uykuya hazırlamak için harika bir yol.

 

Minik Bilge

 

5 bolümde resim eşleştirme, Çiftleri Bulma, şekillerin nereye ait olduklarını Bulma, Eksik Parça Tamamlama ve nesneleri Doğru'nun yerlerine yerleştirme Temaları işlenmiştir. 


 

Mio Hayvanları tanıyor

 

Kahramanımız Mio, KENDİ öğrendiklerini Küçük'ün arkadaşlarıyla da paylaşacağı eğlenceli ve Eğitici serisiyle karşınızda. Hayvanları, sayıları, Renkleri, şekilleri öğrenecek Olan Mio, ayrıca ailesini tanıtacak, hikayeler okuyup, oyunlar oynayacak arkadaşlarıyla. 


 

Hayvanlar alemi

 

Hayvanlar Alemi çocuklarınızı hayvanlarla tanıştırmak için oluşturulmuş eğlenceli ve Eğitici bir uygulamadır. Çağrışımsal Eğitim Tekniği ile hayvan görüntülerini hayvan Sesleri, isimlerinin söylenişi ve yazılışı ile ilintilendirir. 


 

Tali Yemeklerini Yiyor

 

 

Çocuğunuzun

• Olumlu davranışları ve evrensel değerleri benimsemesini, 
• Olumsuz duygularını sağlıklı şekilde ifade edebilmesini, 
• Bir başkasının duygularını anlamak için gayret göstermesini, 
• Sağduyulu düşünme becerilerini geliştirmesini, 
• Bir davranışı sergilerken sonucunu da hesaba katmasını, 
• Ve de kendisine örnek alabileceği bir modelle özdeşim kurmasını istiyorsanız… 

 

Çocuk Kitapları

 

beMaddy Yayıncılık, dünya çocuklarının alıştığı ve sevdiği ‘e-kitap’ tarzını, tamamen sıfırdan yarattığı çok özel hikâyeler ve çok özel çizimlerle ipad üzerinden sizlere sunuyor.


beMaddy resimli online çocuk kitaplarının özellikleri:
• Kolay okunur, kolay anlaşılır ve eğlenceli olması
• Çocuk psikolojisine ve hayal gücüne özen göstermesi
• Okumayı sevdirmesi ve dil becerisine katkıda bulunması
• Heyecan verici bir teknolojiyi çocuklara sunuyor olması 
• Hem Türkçe hem İngilizce uygulamalarının bulunması 

Meyve Öğrenme Oyunu

 

Meyve isimlerini öğretmen bir uygulama


 

Masalcı

Masalcı, çocuklarınızın hayal güçlerini, tanınmış yazarların masallarıyla geliştirebileceğiniz, tamamen Türkçe bir uygulamadır. Uygulamada sunulan masalları iPad’inize indirip ardından ya kendiniz okuyabilir, ya da otomatik okuma özelliğiyle tiyatro sanatçımıza okutabilirsiniz.


 Bir Kar Masalı

 

Çocuklarımız için bir masal uygulaması.
Üç anne blogcu tarafından yazılmış, çizilmiş, programlanmış bir kar masalı.

Üç amatör kalp birleşerek ücretsiz olan bu masal uygulamasını hayata geçirdiler.


 

Ali Baba'nın Çiftliği

 

Ali Baba'nın Çiftliği Oyunu ile Ali Babayı ve çiftliğindeki hayvanları daha yakından tanıyacak neşe dolu zamanlar geçireceksiniz...


 

Masallar

 

Bu uygulama özellikle her gece masal anlatma durumundaki anne ve babaların işini kolaylaştırıcı bir uygulamadır. Aynı zamanda çocuğun kelime öğrenmesi, okumaya hazırlık, güzel konuşma öğrenmesi konularında da yardımcıdır. 

Masallar animasyonlu resimlerle, arka plan seslendirmesiyle ve de yazıyla sunulmaktadır. Böylece anne babalar isterse sesi kısarak masalı kendileri anlatabilecek, isterlerse de çocuklarına iPad’i vererek uygulamanın kendisinin masalı anlatmasını tercih edebileceklerdir. 

Uygulamada şişman kral adlı masal ücretsiz sunulmaktadır. İstenildiğinde uygulama içinden ek masallar da alınabilmektedir.


 

Uyku masalları

 


Bu uygulama, size çocuğunuzun kesinlikle seveceği çeşitli resimli uyku masalları sunmaktadır.


 

Filin Banyosu

 

Zara bir gün evde otururken bir damlama sesi duydu, şıp şıp şıp... Acaba bu ses de nereden geliyordu? Bütün evi aramaya başladı. Sonra banyoda birisiyle karşılaştı. Acaba kiminle? 20 sayfa boyunca Zara ile birlikte gezmeye, oyuncaklarıyla oynamaya, banyoyu tamir eden file yardım etmeye var mısınız? Filin Banyosu, “Bir Kar Masalı”nın çizeri ve programcısından 1-10 yaş arası çocuklar için etkileşimli bir hikaye. Alasdair Turner’ın kızı Zara için yazdığı bir “uykudan önce” masalı.

Dokunmaya korkmayın! Balonları patlatın, filin tamirine yardım edin. 20 sayfa boyunca her köşede bir hareket, her sayfada bir gizem var. Toplara vurun, yaprakları uçurun. Zara’nın saçını beğenmediniz mi yoksa? Değiştirin! İster Türkçe, ister İngilizce dinleyin. Bulutların yönünü değiştirin. Güneşi bile oynatabilirsiniz...

Kırmızı Başlıklı Küçük Kız LT


Özellikleri:
- Sayfalar dolusu eğlenceli resim ve animasyon 
- Profesyonel seslendirme ve illustrasyon
- Her sayfada etkileşimli nesneler 
- Portakalları toplayın 
- Kırmızı başlıklı kızın şapkasına dokunun 
- Nesnelere ve sayfa numaralarına dokunun 
- iPhone'unuzu sağa sola çevirerek ekrandaki nesneleri hareket ettirin. 
- "Bana Oku" ve "Kendim Okuyacağım" modları


Masal Perisi

Masal Perisi uygulaması, alfa dalgalarıyla hazırlanan masalların bulunduğu, çocuklar için eğitici ve uykuya geçişi kolaylaştıran bir uygulamadır.

Pelin Bayrak tarafından yazılan ve seslendirilen masallar, alfa dalgaları sayesinde çocukların algı mekanizmasını geliştirmekle birlikte,
odaklanarak dinlenildiğinde rahat bir uykuya dalmaları için tasarlanmıştır.

Masal Perisi uygulamasında bulunan masallar, çocukların hayal gücünü geliştirerek, odaklanma hızlarını arttırmaya yardımcı olmaktadır.


Eğer incelemediyseniz Otizm ve İpad kategorisini mutlaka inceleyiniz.

Saygılarımla 

Berat ÇELİK

05.10.2012 

Yorumlar   

 
0 #4 berat 07-09-2015 18:40
Merhaba Nursel Hanım, bu uygulamaları tablet bilgisayarınızı n play store-itunes apple bölümünden indirebilirsini z. Saygılarımla.
Alıntı
 
 
0 #3 Nursel 04-09-2015 20:15
Mrb.cocugum otimli bu ipat uygulamalarini nerden bulabilirim
Alıntı
 
 
0 #2 emel karahan 13-12-2012 23:55
ben oğlum4,5 yaşındayken bu tarzda uygulamalar kullanmıştım işe yarıyor.oğlum 8 yaşında koleje gidiyor ve seviyesi oldukça iyi. oğlum biraz daha ilerlediğinde yaptıklarımı ,yaşadıklarımı ve oğlumun geldiği yeri tüm otistik çocuk sahibi ailelerle paylaşçam.bu arada oğlumun tanısıda otizm
Alıntı
 
 
0 #1 Onlineanne 23-11-2012 14:00
Merhaba,
Biz de Onlineanne olarak, sizin de kendi sitenizde yer verdiğiniz üzere, türkçe veya türkçe olarak kullanılabilece k, iPad/iPhone/And roid uygulamalarını inceliyoruz. Özel Eğitim bölümümüze bu haftaki eklenenlerle birlikte 30 un üzerinde uygulama incelemesi bulunmakta. Otizm, konuşma zorluğu, hiç konuşamayan, asperger sendromu, cerebral palsy gibi konulara yönelik geliştirilmiş profesyonel app lerin incelemeleri için http://www.onlineanne.com/ozel-egitim-uygulamalari/
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Otistik Çocuklar İçin Türkçe İpad Uygulamaları. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates