22. Özel eğitim kongresinden notlar

Kategori: Otizm yazılarım

Değerli okuyucular geçtiğimiz hafta Trabzon’da 22. Ulusal özel eğitim kongresine katıldım. Sizlere izlenimlerimi aktarmak istiyorum.

Öncelikle kongrede emeği geçenlere teşekkür etmek lazım. Bu tarz organizasyonları düzenlemek için gönüllü bir ekibin çok yoğun çalışması gerekiyor.

Ancak sunumlar için çok kısa süre verilmişti. Bu nedenle bazı sunumlar iyi anlatılamadı ve anlaşılamadı. Bu nedenle çok fazla sunum yerine daha az sunum ve biraz daha uzun vakit verilir umarım sonraki kongrelerde.

Şunu belirtmek isterim ki bu tarz kongrelerde doğrudan sınıfta hayatımızı değiştirecek uygulamalar öğrenmeyi beklemek doğru değil, bu amaçla gitmemek lazım…

Ben de bazı yeni gelişmeleri takip etmek, akademik havayı solumak, hocalarla yeniden görüşmek gibi amaçlarla gitmiştim zaten…

İlk sunumlarda yabancı konuklar vardı. Simültane çeviri olmaması çok kötü oldu. Çevirmen bayan 2 dakikalık konuşmayı 10 saniyelik çevirdiği için çok fazla bir şey anlamadık doğrusu…

Üzüldüğüm bir diğer nokta keşke hocalar sunumlara başlarken şöyle bir açıklama yapsa: Arkadaşlar biz bunları anlatıyoruz ancak sizin mebdeki koşullarınız çok farklı ne kadar uygulayabilirsiniz vb. dese sorun yok.

Ancak öyle bir anlatılıyor ki uygulamalar, sanki devlette üniversitedeki bilimsel deney ortamı varmış gibi,…

Bu nedenle dayanamadım ve bir çalıştayda kral çıplak dedim.

Kimse bunu söylemiyor, hocalar bizler çocuklarla birebir çalışıyormuşuz gibi anlatıyor, öğretmen arkadaşlar da mış gibi yaparak ses çıkarmadan dinliyor. Halbuki bir sanal akademik ortam var, bir de gerçek meb dünyası var.

Uygulama odası yok, materyal-donanım yok, en önemlisi alandan öğretmenin olmadığı sınıflar var vb…

Bizler sınıflarda yarı bilimsel eğitim vermekteyiz, kongre-seminer koşturarak yarı bilimsel eğitimlerimize bu yeni yöntemleri de katma telaşındayız, yoksa hocaların anlattığı bilimsellikte yöntemleri uygulamak mebde mümkün değil…

Değerli hocalarımıza bu anlamda bir şeyler yapıp yapmadıklarını sorduğumda; bizim görevimiz öğretmen yetiştirmek, o bakanlığın sorunu gibi bir cevap almak beni çok üzdü…

Umarım şartlar bir gün eşitlenir ancak özel eğitim ileriye doğru gideceğine bu aralar sanki daha da geriliyor…

Tabi ki hocaların en önemli işi bilim üretmek vb. ancak diğer taraftan bizler de bize verilen sınıf bu, materyal bu kadar, biz de olanlarla eğitim veririz desek doğru olmaz. Şartları düzeltmek, daha iyi hale getirmek için bir şeyler yapmalıyız. Ben bu anlamda sadece şikayet eden bir öğretmen değilim, bu yazıyı okuyorsanız ne kadar emek verdiğimi biliyorsunuzdur. Bu anlamda hocaları eleştirirken vicdanım rahattı.

Kongrede kendime olan güvenim arttı. Yaptığım çalışmaların eğer bilimsel dilde yapılsa aslında belki doktora vb. konusu olacak kadar önemli olduğunu fark ettim. Ancak mebde öğretmenlik yaparken bunun mümkün olmadığını, bilimsel çalışma yapılamayacağını yani meb şartlarında deneysel çalışmanın yapılamayacağını tahmin edersiniz.

Kongrede tüm öğretmenlik bölümlerinin yakında 5 yıla çıkacağını öğrendim.

Yine genel müdürümüz Hakan SARI, örneğin oçem sınıfları 4 kişilik, ancak o bölgede 5.-6. öğrenci de gelirse dışarıda kalmamaları için onlarında o sınıflara alınacağını söyledi. Açıkçası buna çok üzüldüm. Burada yeni sınıfların bir an önce açılması ilk hedef olmalıydı…

22 yaş üstü engelli bireylerin durumu da kritikti. Bu konuda gene müdürümüzden şunları öğrendim:

Halk eğitim merkezleriyle yapılan proje kapsamında eski adıyla iş eğitim merkezi öğretmenleri haftada 10 saate kadar bu çocuklara halk eğitim merkezinde kurs verebilecek, taşıma ve yemekleri de bakanlık kapsamında sağlanacak.

Onların dışarıda kalmamaları adına güzel bir gelişme.

Bu arada otistik çocukların eğitiminde ipad kullanımı konusunda neden sunum yapmadım burada diye kendime de kızdım doğrusu… İnşallah bir sonraki kongrede bunu yaparım.

Yakında İzmir 1. Otizm kongresi var. Belki Kasım’da orada sunum yapabilirim.

Bu arada nihayet güzel bir otizm kitabı hazırlamış değerli hocalarımız. Bu linkten alabilirsiniz:

http://vizeyayincilik.com/kitaplarimiz/oezel-eitim-kitaplarmz?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=124&category_id=46

ben çok beğendim.

Bu arada kök yayıncılığın özel eğitim setlerini bilirsiniz, artık vize yayıncılık olarak özel eğitim kitapları satılmakta.

Bu linkten de son kitapları edinebilirsiniz:

http://vizeyayincilik.com/kitaplarimiz/oezel-eitim-kitaplarmz?page=shop.browse&category_id=46

Aklıma takılan önemli ayrıntılar bunlardı.

Saygılarımla.

Berat ÇELİK

18.10.2012

2011 22. Özel eğitim kongresinden notlar. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates