2012 yılı otizm araştırmaları

Kategori: Otizm yazılarım

Değerli okuyucular sizlere -her yıl sonunda olduğu gibi -bu yıl da otizmle ilgili hangi araştırmaları öğrendik, bunları derledim.

Özellikle Amerika’da otizm manşetlere her zamankinden daha fazla hakim. Çünkü son 2 araştırma çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı.

88’e 1 otizm oranı ve topluma yıllık maliyeti 137 milyar dolar…

1-Otizm prevelansı değişti: 88’de 1

 Otizm ciddi bir halk sağlığı sorunu olma yolunda...  Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan son araştırmaya göre otizm vakaları son 10 yılda 2 kat arttı. Uzmanlar benzer paralelliğin tüm ülkelerde görüldüğüne dikkat çekiyorlar.  Amerika Birleşik Devletleri'nde otizm görülme sıklığı her 88 çocukta 1'e yükseldi. Son araştırmalara göre ülke genelinde otizm vakaları son 10 yılda iki kat artarken, son 4 yıllık artış yüzde 25.

Uzmanlara göre otizm ciddi bir halk sağlığı problemi hatta salgın olma yolunda ilerliyor. Benzer paralellik tüm ülkelerde görülüyor ve çocuklar arasında en hızlı yaygınlaşan nörolojik bozukluk haline geliyor.

2- Otizm tanı kriterleri DSM-5 ile değişiyor

http://www.autismspeaks.org/science/science-news/top-ten-lists/2012/field-trials-suggest-new-criteria-diagnosing-autism-reliable

3-Çevre kirliliğiyle otizm arasında bağlantıyı sorgulayan araştırmalar arttı

4-Geç babalıkla otizm arasında çeşitli bağlantılar olabileceği saptandı

Yeni yapılan bir genetik araştırması, insanların yaşadığı bazı bozuklukların, erkeklerin geç yaşta çocuk sahibi olmasıyla ilgili olduğu iddiasını güçlendiriyor.

İzlanda şirketinin araştırmasında, çocuklarda görülen bir dizi genetik mutasyonun doğrudan, babaları kaç yaşındayken ana rahmine düştükleriyle ilgili olduğu görüldü.

Decode Genetics'ten Dr. Kari Stefansson'a göre, çocuğun sağlığı üzerinde daha çok etkili olan, kadının değil, erkeğin yaşı:

"Toplum, annenin yaşına çok odaklanmış durumda. Ama Down sendromu bir yana bırakılırsa, şizofreni ve otizm gibi bozukluklar annenin değil, babanın yaşının etkisi altında."

5-Otizme yol açan genetik mekanizma keşfedildi!

Amerikalı araştırmacılar, otizm hastası çocuklardaki belirtileri taşıyan farelerde genetik değişiklik yaparak, bu rahatsızlığa yol açan genetik mekanizmayı keşfettiler

Amerikan Bilimler Akademisi'nin dergisinde yayımlanan araştırmada, ilk kez, genetik miras olarak bazı genlerden daha az sayıda kopyaların, çocuklarda otizme neden olanlara benzer belirtilere yol açtığının gösterildiği belirtildi.

ABD'nin Cold Spring Harbor Laboratuvarı'ndan (
CSHL) Amerikalı Profesör Michael Wigler, 2007'de otizm hastası çocuklarda, 16. kromozom üzerindeki bazı genlerinin küçük bir bölümünün "silindiğini" tespit etmişti. Bu bölüm, "16p11.2" adı verilen gen bölgesindeki 27 geni etkiliyor.

CSHL'den araştırmacılar, çocuklarda bu gengrubunun tek bir kopyasının genetik miras kalmasının, otizme bağlı en yaygın genetik değişiklik olduğunun altını çiziyorlar.

CSHL'den Profesör Alea Mills ve ekibi, bu araştırmayla, otizm hastası çocuklarda bulunan kopya genlerin sayısında değişiklik olup olmadığını görmenin imkanının doğduğunu belirtiler.

Kromozom mühendisliği denilen bir teknikle "otizm hastası" yapılan farelerle bir model oluşturduklarını anlatan Alea Mills, ilk kez bu genlerin daha az sayıda kopyasının genetik miras olarak geçmesinin çocuklardaki otizm hastalığına benzer belirtilere yol açtığını gösterdi.

İnsanlardakine uygun şekilde gen grubunun eksiltilmesinin neye yol açacağını görmek için, 16p11.2 kromozomu bölümünde aynı anomaliyi yaratmak amacıyla farelerde yapılan genetik değişiklik, klinik olarak hayvanlarda otizm hastası insanlardakine benzer davranışlara yol açtı.

Araştırmacılar, bu gen gruplarının alındığı farelerin, normal farelerden tamamen farklı davranışlar gösterdiklerini belirterek, bu farelerin otizm hastalığında görülen hiperaktivite, yeni çevreye uyumda zorluk, uykusuzluk ve tekrarlı hareketler gibi davranışlar sergilediklerini kaydettiler.

6-Bebeklerde beyin görüntüleme teknikleriyle otizm teşhisi çalışmaları yapıldı.

http://www.autismspeaks.org/science/science-news/top-ten-lists/2012/discovery-pre-symptom-marker-autism

 

7-Erken tedavi ile otistik çocukların beyinlerinin değiştirilebileceği tespit edildi.

http://edition.cnn.com/2012/10/31/health/autism-therapy-brain/index.html

8-Yapılan araştırmalarda ‘akran eğitimi, kaynaştırma vb.’ nin otizmli çocuklara büyük kazançlar sağladığı ortaya çıktı.

Akranlarıyla daha çok vakit geçiren otizmli çocuklarda daha hızlı ilerlemeler görüldü.

http://www.autismspeaks.org/science/science-news/top-ten-lists/2012/peer-training-outperforms-traditional-autism-interventions

9-Otizm çekirdek belirtilerinin ilaçlarla ortadan kaldırılması çalışmaları yürütüldü

http://www.otizmvakfi.org.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=310:otizm-bir-ilacla-tersine-cevrilebilir-mi&catid=20:duyurular&Itemid=74

10-Yetişkinlik ve istihdam konularında acil çalışmalara ihtiyaç var

 http://www.autismspeaks.org/science/science-news/top-ten-lists/2012/mounting-evidence-critical-need-adult-transition-support 

Yorumlar   

 
0 #1 yasemin 07-10-2013 19:01
otıstık çocuklarda:
1:MMR aşısı yapılmışmı
2:Rota virüs aşısı yapılmışmı
3:Domuz gribi aşısı yapılmışmı

otıstık çocukların nasıl olduklarında çok neye nasıl maruz kalıp otistik belirtiler gösterildiği tespit edilmeli,istati stik çıkarılmalı.
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 2012 yılı otizm araştırmaları. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates