Otizm sınıfları nasıl olmalı, sınıflarda neler bulunmalı?

Kategori: Otizm yazılarım

Otizmli çocuklar için sınıf kurarken nasıl malzemelere ihtiyacımız olur?

Daha önce akademik amaçlı materyalleri tanıtmıştım. Şimdi de fiziki donanım hakkında fikir sahibi olmanız açısından bazı resimler hazırladım.

Değerli meslektaşlarım, biliyorum size verilen sınıf küçük olabilir, size maddi imkan verilmeyebilir ancak yine de değiştirebileceğimiz şeyler var. Biraz mücadele etmek gerekiyor.

Depolama grubu

Renkli minderler

Renkli halılar

Duyusal materyaller

Masa grubu

Bunlar da örnek sınıf resimleri

Başarılar dilerim. Umarım faydası olur. Saygılarımla

Berat ÇELİK/16.03.2013 

Yorumlar   

 
0 #10 Berat 14-09-2018 19:04
Merhaba Ayşe hocam, ihtiyaç listesi konusunda ikiye ayırmak lazım. Birincisi kırtasiye ve temizlik malzemeleri. İkincisi ise materyaller. Materyallerle ilgili otizm yazılarım bölümünde epeyce yazım var. Ancak çocukları tanıyıp onların seviyesine göre materyal almak gerekiyor tabi.Diğer taraftan ilk olarak çocukları tanımalı ve kendinize güveni sağlamalısınız. Çocuklar sizi tanıdıkça ve sınırlarınızı öğrendikçe daha da rahatlarlar. 1 ay içersinde performans alımı dediğimiz çocukların seviyesini tespit edersiniz. Buna göre uygun hedefleri seçip çalışmaya başlarsınız. Kolay gelsin.
Alıntı
 
 
0 #9 ayşe 14-09-2018 14:57
merhaba özel eğitim ağır otizim sınıfında göreve başlayacağım ilk olarak çocuklara tanışma sürecinde nasıl davranmamı önerirsiniz? ve velilere ne tür ihtiyaç listesi hazırlayabiliri m?
Alıntı
 
 
0 #8 berat 12-10-2016 16:05
Merhaba Yonca hocam, bu sorunun sabit bir cevabı yok aslında. Her otizmli için standart şeyler söyleyemeyiz.Ki misi mavi sever kimisi sarı rengi. Yazı da bahsettiklerim bize lazım olabilecek malzemeler. Siz doğrudan ne tür materyalleri eğitimde kullanmalıyızı merak ediyorsanız bu siteyi inceleyebilirsiniz:
www.yukatoys.com
Saygılarımla.
Alıntı
 
 
+1 #7 yonca özkan 09-10-2016 23:34
Otizm sınıfında fazla materyal olmamalı da deniyor..Otizml i bireylerin dikkatleri malum..Otizm sınıfına yeni başladım ve ben de bunu merak ediyorum açıkçası:sınıfı mda neler kullanabilirim? görsel kartlarla sık çalışacagız sanırım.
Sınıfta halı,perde olmalı mı,desenli olması sakınca yaratmaz mı.Aynayla çalışmak ta önemli sanırım.sınıfım ızda boy aynası olmalı mı?Kafamda çok soru var
Alıntı
 
 
0 #6 berat 14-11-2015 21:03
Kurumunuzda YGB programı onayı gerekiyor. Kurum sahibiniz bu işin prosedürünü biliyor olmalı.
Alıntı
 
 
0 #5 zeynep 12-11-2015 11:21
rehabilitasyon merkezınde otizm sınıfı açmak istiyorum prosüdürleri ogrenmek ıstıyorum bıran önce yardımcı olursanız sevinirim
Alıntı
 
 
+1 #4 berat 14-03-2015 23:10
Merhaba, Meryem hanım. yukatoys.com-du yumarket.com gibi sitelerden faydalanabilirs iniz. Güvenlik anlamında duvarlara özel malzeme kaplatabilirsin iz. Bunu büyük yapı marketlerden malzeme alıp siz de yapabilirsiniz. Saygılarımla.
Alıntı
 
 
0 #3 meryem1 11-03-2015 13:06
mrb.orta-agir otistik ogrencilern sinif ortamlarinin duzenlenmesinin nasil yapilacagi ile ilgili bilgiye ihtiyacim var. Vurma, carpma gibi durumlarin yasanmasi durumunda yaralanmamalari icin guvenlik onlemleri almak istyorm. Tesekkurler.
Alıntı
 
 
0 #2 berat 09-01-2015 00:26
Özelden mail attım. Saygılarımla.
Alıntı
 
 
+1 #1 gülcan 06-01-2015 21:10
çok teşekkür ederim bilgileriniz için ama benim daha çok bilgiye ihtiyacım var. ben bir ilkokul bünyesinde otizm sınıf öğretmeniyim. kendi alanım ve çok çooook seviyorum. sınıfımız kocaman ve geçen sene öfte ekmek satarak müdürümüzün de yakın ilgisiyle bir bölme yaptırdık ama ilçe 2 sınıf olarak gösterdiği için 8 öğrencimiz var. Hiç uygun değil eğitim için. şimdi karşı da boş bir resim atölyesi var orayı sınıf yapmaya çalışacağız ama ben istiyorum ki orası tüm Türkiye ye örnek olacak bir sınıf olsun istiyorum. Bu yüzden yardımcı olursanız çok sevinirim. Ankara dayım ben. lütfen cevap yazın...
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Otizm sınıfları nasıl olmalı, sınıflarda neler bulunmalı?. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates