beratcelik.com 4 yaşında

Kategori: Otizm yazılarım

Değerli okuyucular; 2006 yılında üniversiteden mezun olduğumda ne facebook vardı, ne twitter…ne de özel eğitimle ilgili bilgi bulabileceğiniz siteler…

Sadece rehabilitasyon.com gibi 1-2 site vardı…Onlarda da bilgi çok azdı.

Ben kaynak bulma konusunda sıkıntı çektiğim için en azından yeni öğrenciler aradıklarını bulabilsinler diye site kurmaya karar vermiştim. İlk önce 2007 yılında bloglarla başlamıştım bu yolculuğa:

beratelik.blogcu.com

rehabilite.tr.gg

otizm-autism.tr.gg

Bunlar kurduğum bloglardan bazıları…

Son olarak; yapmak istediklerimi, bloglarla tam olarak yapamadığım için orijinal bir site kurmaya karar vermiştim. Ve 2009 nisanda beratcelik.com alan adını satın alarak kendi sitemi kurmaya başlamıştım.

Özel eğitimle alakalı bir isim almak istemiştim ancak bu konuda geç kalmıştım. Özel eğitimle ilgili güzel isimler önceden satın alınmıştı. Ben de kendi adımla kurmaya karar vermiştim.

Site temasını zaman içersinde 3-4 defa değiştirdim.

Şu anki halinden şimdilik memnunum. Son güncellemelerle siteyi sadeleştirmeye çalışmıştım.

Ve 2013 nisandayız.

Web sitem 4 yaşında.

Sitede özel eğitimin tüm alanlarında genel bilgiler vermeye çalışıyorum.

Ancak otizme özel olarak ilgi duyduğum için sizin de bildiğiniz gibi paylaşımlarım genelde otizm ağırlıklı oluyor.

Bu süreçte ailelerden, eğitimci arkadaşlardan, öğrenci arkadaşlardan çok olumlu tepkiler aldım.

Telefonla, maille belki binlerce soru cevapladım.

Artık soru soranları hatırlamıyorum, 2. sorularında anlattıklarını tekrar söylemeleri gerekiyor, karıştırıyorum çünkü :)

Sitede genel olarak önemli gördüğüm haberleri ve etkinlikleri paylaşmaya çalışıyorum. Otizm yazılarımda tamamen orijinal ve kopyala yapıştır yapmadan bildiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bu anlamda özel eğitim alanına bir nebze olsun katkım oluyorsa bu bana yeter…

Bu arada ailelere önerdiğim gibi özel eğitimci arkadaşlara da birlik olmalarını öneriyorum. Mesleğimiz doymuş bitmiş bir meslek değil. Aksine çok yol alması gereken, yapılacak çok işin olduğu, her geçen gün yeniliklerin olduğu bir meslek. Ayrıca bir o kadar da yıpratıcı bir meslek. Bu anlamda birbirimizle paylaşım içersinde olmalıyız.

Ben özel eğitimci arkadaşların, okullarında yaptıkları etkinlikleri vb. haberleri bana (metin ve resimleri ile )göndermeleri durumunda haber olarak sitede paylaşıyorum.

Sizlerden bu konuda daha çok katılım bekliyorum.

Özellikle otizmli çocuklarla çalışan öğretmen arkadaşların çok daha aktif olmalarını bekliyorum.

Örneğin sınıfta materyal yok diyoruz:

Peki okul müdürüne söylemekten başka ne yapıyoruz?

Eğer ilgi gösterirseniz, sitede kardeş sınıflar diye bir bölüm açarım:

Materyal yardımına ihtiyacı olan arkadaşlar bana ulaşırlar ben sitede yayınlayarak aracı olurum. Yardımcı olmak isteyen olursa sizlerle internet üzerinden buluşturabilirim.

Ardından belki gönüllü aileler çıkar, yaptığınız materyal listesini alırlar ve bize materyallerle bir resim gönderirsiniz. Yine sitede bunu paylaşırız.

Bunlar sadece fikirler. Daha farklı şeyler de yapılabilir.

Benim hep istediğim şey bu aslında; bir vakfa milyarlar bağışlamak yerine doğrudan ihtiyacı olanlara bunu ulaştırmak…

Ancak bunun için de sizlerin sınıfınızı sahiplenmeniz gerekiyor.

Bana verilen bu, daha fazlasını yapamam demek doğru değil.

Benim sınıfımdaki donanımın bir kısmı gönüllü aileler tarafından alındı.

Belki her sınıfa gönüllü aile bulamayız ancak yine de en azından biz elimizden geleni yaptık diyebiliriz.

Son olarak;

siteyi sizler biliyorsunuz, faydalanıyorsunuz ancak bir çok aile ve eğitimci henüz bilmiyor. Bu nedenle siteyi onlarla da paylaşmanızı rica ediyorum.

Saygılarımla

Berat ÇELİK

12.04.2013 

Yorumlar   

 
0 #12 Berat 28-09-2014 21:16
Merhaba, öncelikle okulunuza, ardından ildeki özel eğitim şube mmüdürlüğüne, ve bu da olmazsa veliler ile birlikte milli eğitim müdürü ve valiliğe çıkma adımlarını izleyebilirsini z. Saygılarımla.
Alıntı
 
 
0 #11 Cevriye KARACOBAN 22-09-2014 17:23
Denizli cardak ilçesinde bir okulda ozel egitim sinifinin ogretmeniyim 15yasinda otistik bir ogrencim var sinifta materyalimiz yok ve ogrencim cok cabuk sikiliyor.Mater yal desteği sağlanabilecek kurum yada kisilere yonlendirebilir misiniz şimdiden tesekkurler
Alıntı
 
 
0 #10 Berat 02-01-2014 23:36
Merhaba, teşekkürler. Sorunuz çok genel olmuş. Çocuğu tanımadan net üzerinden sorulara genelde pek yardımcı olamıyorum. Ancak ödüller çok önemli, onun sevdiği şeyleri ailesiyle görüşerek tespit edin ve eğitimde ödül olarak kullanmaya çalışın. Bu şekilde itirazları azalacaktır.
Alıntı
 
 
0 #9 havva 01-01-2014 16:30
hocam ıyı aksamlar. sıtenızın yenı yası hayırlı olsun.ben rehb merk gorev yapıyrm dort yasında otıstık bır ogrencım var onunla farklı etknlıkler yapmak ıstorum ama öğrencım yenı etkınlıklerı gerı cevırıyr.önereb ılecegınız etkınlıkler var mı?
Alıntı
 
 
0 #8 Berat Çelik 30-04-2013 21:49
İlginize teşekkür ederim Ayten hocam.
Alıntı
 
 
+1 #7 Ayten Uludemir 30-04-2013 19:27
Yazılarını ve paylaşımlarını takip ediyorum. Çoğu aileye ve öğretmene sitenizi öneriyorum. Özellikle otizm spektrum bozukluğu konusunda oldukça bilgi görmekteyim. Videoları bir kaç aileye izlettim güzel tepkiler aldım. Paylaşımlarını devamını diliyorum.
Alıntı
 
 
0 #6 Berat Çelik 15-04-2013 13:33
Aleyküm Selam hocam, teşekkürler.
Bu aralar okulunuzla ilgili basındaki haberleri izlemiştim. Tebrikler.
Tabi ki sitedeki bilgilileri kullanabilirsiniz.
Kolay gelsin. Saygılarmla.
Alıntı
 
 
0 #5 osman salih mete 14-04-2013 23:17
Selâmun aleyküm Berat Hocam, ben Salih, Bağcılar Lokman Hekim OÇEM de çalışan bir okulöncesi öğretmeniyim ancak özel eğitime olan ilgimden ötürü anasınıfı yerine oçem tercih edip 2012 eylülünde yeni atandım.Bireyse l eğitim sınıfında çalışıyorum şimdilik otizmli çocuklarımla. www.lokmanhekimocem.meb.k12.tr bu biizm okulumuzun sitesi burada birkaç haber var siteyi incelersiniz zaten şu an için pek bişey yok otizmle ilgili kaynak arayışındayız site ile ben ilgileniyorum öncelikli olarak ve sizin sitenizi çok yararlı buluyorum sitenizden yararlanmak için de sizden izin istiyorum,tanış mak dileğiyle vesselam...
Alıntı
 
 
0 #4 Berat Çelik 14-04-2013 18:58
İlginize teşekkürler İsmail hocam.
Alıntı
 
 
+1 #3 ismail tuna 13-04-2013 22:10
Berat hocam, herkesin özel eğitimle ilgili haberleri çok rahat bir şekilde takip edebileceği bir siteniz var. Ayrıca yazılarınızı unutmamak lazım. Böyle bir siteyi hazırlayıp sürekli güncel tuttuğunuz için teşekkürler.Sit enizin 4. yaşı kutlu olsun.
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 beratcelik.com 4 yaşında. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates