Otizmli çocuklar ve görsel destekler

Kategori: Otizm yazılarım

Değerli okuyucular, otizmli çocuklarla çalışırken en büyük yardımcılarımız görsel çizelgelerdir. Bazı otizmli çocuklar sürekli bir kaygı yaşarlar, çünkü geleceği, az sonrasını kestiremezler. Hep ne yapılacağını onlara biz söyleriz, biz belirleriz. Aslında günlük ve haftalık olarak neler yapılacağını onlara görsel olarak ifade edebilsek çok rahatlayacaklar ve kendilerini, öğrenmeleri gereken yaşantılara ve diğer konulara daha rahat verebilecekler.

Konuya yakın olanlar bu durumu iyi bilirler ancak aileler belki henüz bunu fark etmemiş olabilirler.

 Bu nedenle bu konuda fikir olması için bu yazıyı hazırlamaya karar verdim.

Hep şikayet ederiz. Yenilikleri kabul ettiremiyoruz, hep bağırıyor, kızıyor aynı şeyleri yapmak istiyor.

Aslında altında çoğu defa bu yatıyor. Çocuk belirli bir kalıba kendini alıştırıyor ve onun dışına çıkıldığında adeta trafik kazası gibi oluyor. Ne yapacağını şaşırıyor. O nedenle hep aynı şekilde bir yaşam istiyor.

İşte görsel çizelgeler bu konuda da en büyük yardımcımız. Çizelgelere yeni durumları önceden eklediğinizde buna hemen adapte olmakta ve kaygı yaşamadan durumu kabul etmekteler.

Çizelgeleri henüz kullanmamış aile ve uzman arkadaşlar aslında ne kadar büyük bir kolaylığı henüz yaşamadığınız için bunun faydasını da anlayamamış olabilirsiniz.

Bu nedenle mutlaka en kısa sürede bunu denemenizi öneririm.

Kurulum çok basit, yaşantınızla ilgili resimler çekiyorsunuz ve bunu bir mukavvaya yukarıdan aşağıya ya da soldan sağa doğru yapıştırıp uygun bir yere asıyorsunuz.

Çocuklar, çizelge hakkında her gün konuştuğunuzda kısa sürede ne anlama geldiğini anlamaktalar.

Otizmin doğası düzenli bir yaşamı gerektirir. Siz de yaşamınıza düzen getirin, çocuğunuzun her günü her dakikası aynı olsun demiyorum ancak çizelgeye asabilecek bir günlük rutininiz mutlaka olmalı. Bunlar değişse de çizelgede önceden kestirilebilmeli.

Not: Her çocuk için çizelge anlamlı olmayabilir. Ancak çocuğunuz anlamıyo gibi görünse de siz yine de anlıyomuşçasına ona bu sistemi kurun. Bazen, bazı çocuklar bize fark ettirmeseler de aslında olup biteni anlıyorlar, sadece bize belli etmiyor veya etmeyi bilmiyorlar.

Bu resim sınıfımda kullandığım çizelge. Biz çok faydasını görüyoruz:

Bunlarda internetten derlediğim fikir edinmenizi sağlayacak örnekler:

Saygılarımla

Berat ÇELİK

06.05.2013 

Yorumlar   

 
0 #2 Ayfer Arslan 20-11-2015 22:06
Berat Bey biz yıllarca bu tarz kartlarla çalıştık ve gerçekten çok işe yaradığı dönemler oldu. Ancak ergen yaşa geldiğinde sürekli bireysel çalışıldığı için mi yada hayatımızda genelde kısıtlı etkinlikler olduğundan mi rutin dışında bir etkinlik olacağı zaman kabul etmsi çok zorlaşıyor.Örn Biz çarşamba perşembe cuma grup eğitimi alıyoruz. OKULUMUZ PZTESİ SALI kapalı amaşu sıralar engelli haftası için ritim çalışmalarını pztesi salı yapmamız gerekti ama oğlum gitmek istemiyor çünki izin günü diyor.21 yaşında otizmli okuma yazma var .Bu en basiti...Bazen öyle zor anlar yaşatıyorki..Em inim tahmin edersiniz.Marke te giderken alacaklarımızı liste yapıyoruz o alışveriş yapsın diye ..Liste dışı unuttğumuz bir şeyi orda görünce hatırlıyoruz ama alamıyoruz çünki listede yok .Özel eğitimin öğretme teknikleri hep ezber oluyor ve dışına çıkılınca dediğiniz gibi trafik kazası..Bazı şeyleri istesek de aşamıyoruz
Alıntı
 
 
+2 #1 Halit 20-03-2015 00:32
Berat hocam merhaba,
Otizmli çocuklarımızın günlük yaşam kalitelerinin ve iletişiminin artması için görsel çizelgeler ve desteklerin önemini anlayabilen aile sayısı o kadar az ki, bu görselliğin otizmde olmazsa olmazı olduğunu başka nasıl anlatma gerek bilemiyorum. Tabi ki en büyük görev siz özel eğitimcilerin ve size kolaylıklar diliyorum...
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Otizmli çocuklar ve görsel destekler. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates