Otizmli çocukların anne-babalarına

Kategori: Otizm yazılarım

Değerli okuyucular, bu yazımı dünya otizm farkındalık ayına(2 nisan) özel sadece otizmli çocukların anne-babalarına yazdım.

Bugüne kadar, bu konuda çok yazmıştım ancak bu sefer daha da açık bir şekilde ifade etmeye çalıştım.

Hepimiz biliyoruz, ülkemizde otizmli çocukların tanı, eğitim, bakım, meslek gibi süreçleri oldukça niteliksiz. Yani çok yol kat etmemiz gerekiyor.

Ancak yetkililerin gerekli adımları atması çok zaman alıyor ve atılan adımlar da niteliksiz oluyor.

Peki ne yapılmalı.

Sizlerin, sivil toplum örgütü(otizm dernekleri) kurarak ya da var olan otizm derneklerini destekleyerek, otizmli çocukların haklarını aramanız gerekiyor.

2008 de 14-15 dernek varken 2014 yılına geldiğimizde dernek sayısında önemli bir artış oldu. Ancak hala çok eksiğimiz var.

Keşke bu otizm mücadelenizde size bir de böyle bir ekstra yük verilmese ancak durum bu. Karar sizin; sadece şikayet edip koşulların düzelmesini mi bekleyeceksiniz yoksa bu böyle olmayacak deyip iş başına mı geçeceksiniz.

Sadece kendi çocuğunuzu düşündüğünüzde işin içinden çıkamazsınız.

Bu sene şansınız varsa iyi bir öğretmene denk gelirsiniz, seneye kötüsü gelir, isyan edersiniz.

İyi bir eğitim aldırırsınız. Anasınıfı biter, normal sınıfa gidersiniz, çocuğunuzu sınıfa almazlar isyan edersiniz.

En iyi okullardan eğitim aldırırsınız. Bu sefer 20 yaşını devirir. Çocuğunuzu kimse işe almaz, isyan edersiniz.

İşte olaya böyle bakmalısınız. Bugün keyfiniz yerinde olabilir ancak otizmli çocuğunuz varsa eninde sonunda keyfiniz kaçar. Bu nedenle şimdiden geleceğe yatırım yapmalısınız. Başka seçeneğiniz yok. Otizmli çocuğunuz varsa artık siz de bir otizm savaşçısı olmuşsunuz demektir. Bu nedenle size düşeni yapın.

Dernekle ne yapabiliriz ki:

Dernekle çok şey yapabilirsiniz.

Demokratik ülkelerde bireyler haklarını aramaları ve seslerini duyurmalarını sivil toplum örgütleri ile yaparlar.

Bakın İzmir’de ki otizm derneğinin(Oder) kurucu aileleri ne diyorlar:

‘Çocuğumuzun otistik olduğunu öğrendiğimizde tek bildiğimiz şey, bu konuda hiçbir şey bilmediğimizdi.

Yıllar sonra Internet’le tanıştığımızda, İngiltere, Amerika, Fransa gibi ülkelerde insanların bu konuda ne kadar duyarlı ve örgütlü olduğunu gördükçe; bunu biz niçin başaramayalım diye düşünmeye başladık. En son harekete geçmeye karar verdiğimizde gördük ki; herkes bir soba gibi yanmakta ama sadece kendini ısıtmaktaydı.

Kişisel olanaklarımızın çocuklarımıza özlediğimiz geleceği kazandırmaya yetmeyeceğini farkettik. İstatistiksel verilere göre neredeyse her 100 kişiden birinde rastlanılan otizm ve ilgili rahatsızlıkların böylesine gözardı edilmesi, yok sayılması inanılmaz bir aymazlıktı. Yüksek oranda görülen otizmi kader olmaktan çıkarıp, eğitim yoluyla mücadele etmenin gerekliliğine inanan insanlarla bir araya geldik. Biraraya gelirken de amaçlarımız; otizmi topluma tanıtmak, bu konuda toplumsal hoşgörü ve yardımlaşmayı sağlamak, çocuklarımıza daha güvenli bir gelecek hazırlayabilmek, bilgi ve deneyimlerin paylaşımını sağlamak, eğitim-öğretim için altyapının oluşturulmasını sağlamaktı.

Bütün çocuklar gibi otistik çocuklarında eğitim haklarının olduğuna, yasalarla korunmalarının gerekliliğine ve ailelerin yaşadıkları sorunlara sahip çıkılmasına yürekten inandık. Çözümsüzlük yerine çözüm üretmek için kurulduk. Çözümsüzlüğü çözüme götürecek en önemli ve etkili yollardan birinin eğitim olduğunun bilincindeyiz. Otistik çocuklarımızın eğitiminin ancak, alt yapısıyla, materyalleriyle ve eğitimcileriyle donanmış kurumlarda uzun bir emekle sağlanacağını biliyoruz. Biz çocuklarımıza en iyi eğitim olanaklarını sunmak ve bizden sonraki yaşamlarını güvence altına almak üzere bir araya geldik.

“Bizim Size, Sizin Bize ve Onların Hepimize İhtiyacı Var”


Sanırım aslında her şeyi özetliyor yukarıdaki cümleler. Otizm derneklerinin bir araya gelerek oluşturdukları otizm platformu; ‘Otizm Eylem Planı’nın hazırlanmasında büyük emek harcamıştır. Ve otizm platformu otizm dernekler federasyonu olarak yoluna devam etmektedir. En azından otizm eylem planının takipçisi olabilirsiniz.

Otizm Eylem Planı Çalışmaları

Facebookta gruplarda tartışmak sorunlarınızı çözmez. Facebooktaki bir otizm grubu, bir otizm derneği değildir. Evet farkındalık anlamında, duyurular anlamına sosyal ağları kullanabiliriz ancak oradaki sanal tartışmalar bize sonuç vermez. Gerçek ortamlarda, gerçek kişilerle, gerçek tartışmalar yapmalısınız, gerçek adımlar atmalısınız.


Ben, bu seneki otizm farkındalık çalışmalarını; ailelerin otizm derneklerini fark etmeleri ve desteklemelerinin sağlanması olarak ilan ediyorum.


Değerli aileler, otizmi sadece kendi çocuğunuzun problemi olarak gördüğünüz sürece koşulları iyileştiremezsiniz. Durumdan vazife çıkarın ve harekete geçin.


‘İşte, biri kursa ben desteklerim’ demeyin, siz ‘hadi kuralım’ deyin başlayın, diğerleri de destekler ve ilerleme sağlanır.

5 yıl önceki bir yazımda da bunlardan bahsediyordum, umarım 5 yıl sonra da aynı önerilerde bulunmam gerekmez.

Otizmli çocukların bu birliğe ihtiyacı var.

Saygılarımla

Berat ÇELİK

 

07.04.2014 

Yorumlar   

 
0 #5 Berat 21-12-2015 22:14
Merhaba, Antalya otistik bireyler spor derneği var. Onlarla iletişime geçebilirsiniz. Web siteleri: http://antalyaautism.org/
Alıntı
 
 
0 #4 şeyhmus 21-12-2015 18:35
Hocam benim oğlum da otizm var antalya da otizm ilgili dernek varmı
Alıntı
 
 
+1 #3 Berat 08-04-2014 00:08
Hangi ildesiniz, belki de bulunduğunuz ilde otizm derneği vardır. Eğer yoksa öncelikle bulunduğunuz yerdeki otizmli çocuğu olan aileleri bir araya getirmelisiniz ve konunun önemini onlara anlatmalısınız. Ardından belirli zamanlarda bir araya gelmelisiniz ve dernek kurma kararı alırsanız il dernekler müdürlüğüne gittiğinizde size yardımcı olacaklardır. Bu şekilde ilk adımları atabilirsiniz.
Alıntı
 
 
+1 #2 neriman 07-04-2014 22:56
bende isterim fakat nasıl yapabilirimn bilmiyorum
Alıntı
 
 
+3 #1 almara 07-04-2014 21:33
Merhaba Hocam.cok teşekkür ederim. Yazdığınız çok açık bi çağıri.Allah sizden razi olsun ben bundan bi netice cikardim ve ilk ish kendi memleketimde boyle bir adim aticam İnşAllah.
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Otizmli çocukların anne-babalarına. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates