Ankara'daki otizm vakfına destek verin

Kategori: Otizm yazılarım

 

Değerli okuyucular, otizmli çocukların ailelerinin bir araya gelerek, Ankara’da, otizm vakfı kurduklarından daha önce bahsetmiştim.

Vakfın en önemli projelerinden biri yaşam merkezi kurmak oldu.Bu model proje; otizmli bireylerin yaşama aktif katılımlarını desteklemek ve ailelerin “Ben öldükten sonra ona kim bakacak” endişesini gidermek düşüncesinden hareketle oluşturuldu. Otizm Vakfı yaşam merkezi; otizmli bireylerin her yaşta yoğun ve kaliteli eğitim ve ileri yaşlarda mesleki eğitim aldıkları, bu mesleki eğitimi hayata geçirdikleri, korumalı işyerinde çalıştıkları, ekolojik tarım ve hayvancılıkla uğraştıkları, spor yapabildikleri, kurumsal bakıma ihtiyaç duyan otizmli bireylerin bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin karşılandığı, sosyal yaşam becerilerinin kazandırıldığı, sosyal kültürel gelişimlerinin desteklendiği, toplumla kaynaşmanın sağlandığı, piknik alanları, spor tesisleri ve sosyal tesisi olan bir merkez olarak planlanmaktadır.

Projenin Amacı ve Hedefleri: Proje’nin amacı otizmli bireylere tüm hayatları boyunca dünyada kabul gören yöntem ve yoğunlukta eğitim sağlamak, sosyal rehabilitasyon hizmeti vermek, mesleki eğitimle üretime katkıda bulunmalarını sağlamak, toplumla bütünleşerek sosyal kültürel yönlerini geliştirmek ile bakım ve barınma hizmeti sunmaktır.

Bu proje ile hayata geçirilmesi düşünülen yaşam merkezinin;

Eğitim hizmetleri kapsamında; Erken çocukluk dönemi, okul öncesi, ilköğretim ve orta öğretim çağındaki bireylere uygun ve nitelikli dünyaca doğruluğu kabul edilmiş yoğun eğitim vermek. Bu amaçla özel eğitim ve rehabilitasyon birimleri ve okullar oluşturmak. Oluşturulacak eğitim sistemleri dil, konuşma ve uğraşı terapileri ile desteklendiği bir merkez olması,

 
Mesleki eğitim ve istihdam hizmetleri kapsamında; ortaöğrenimlerini tamamlamış olan otizmli bireylerin mesleki eğitim aldıkları ve edindikleri mesleki eğitimle, mesleğe hazırlayıcı uygulamalı eğitimin sonunda merkezdeki iş atölyelerinde üretime katıldıkları ve kazandıkları mesleki eğitim ve iş tecrübesi sayesinde piyasada diğer firmalara geçiş yapabildikleri, diğer firmalara geçiş yapamayan otizmli bireylerin ise iş-üretim atölyelerinde üretken bireyler olarak çalıştıkları bir merkez olması,


Bakım hizmetleri kapsamında; otizmli bireylere öncelikle kendi başına bir evde gündelik aktiviteleri yerine getirme ve hayatını sürdürebilme becerilerini kazandıran, bu becerileri kazanmış bireylerin ailelerinin yanında, ailesinin yanında kalmayanlar küçük ve denetim altında kontrollerinin yapıldığı ayrı evlerde yaşayabilmelerine fırsat veren, bu imkânları bulamayan ya da ailesini kaybetmiş bakacak kimsesi bulunmayan otizmli bireylere de sürekli bakım hizmetlerinin verdiliği bir merkez olması,


Otizmli bireylerin normal bireyler ile sosyal kültürel ve yetenek arttırıcı etkinlikler yapmalarını, spor, hayvancılık ve tarımla uğraşmalarını, doğa ve toplumla kaynaşmalarını sağlayan bir merkez olması amaçlanmaktadır.

 

Geçtiğimiz hafta yaşam merkezini ziyaret ettim. Belki dünyada bile eşine az rastlanan bir seviyede olduğuna bizzat şahit oldum. Ancak bu yaşam merkezinden en yüksek kapasitede yararlanabilmek için bütün ailelerin destek olması şart. Burası ailelerin gelin çocuğumu evden alın, akşama getirin diyecekleri türden bir yer değil. Aksine bizzat gidip bir takım işlerin ucundan tutup, destekleyerek daha da ileriye götürebilecekleri bir yer. Çalışan öğretmenler var ve bunların parası vakıf tarafından karşılanıyor. Muhakkak belli bir ücreti olacaktır. Ancak emsali olan özel merkezlerle karşılaştırıldığında kar alınmadığı için oldukça düşük bir ücret. Tek eksiği ulaşımın biraz zor olması. Ancak maddi kaynaklar yeterli seviyede olursa servisler tutularak bu sorun da ortadan kaldırılabilir.

İncek’te Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığının tahsis ettiği binalarda spor eğitim tesisi faaliyete geçti Özel Eğitim merkezi de açıldı. Burada bireysel ve gurup eğitimleri başta olmak üzere iş ve mesleki eğitim çalışmaları da yapılmakta.

İletişim ve bilgi edinmek için:

Cengizhan Soneren
Aydın Çayan

0533 441 63 09
0505 367 37 90


Spor Eğitim Merkezi0312 460 16 28

 

ADRES:Hacılar Mahallesi 1262 sokak No:11-13-15 İncek mevkii (Fenerbahçe Ankara spor tesisleri) yanı Gölbaşı ANKARA
Yol tarifi: Konya yolundan İncek istikametine döneceksiniz asfalt yoldan hiç ayrılmadan yolunuza devam edin. İleride MİGROS u göreceksiniz. Migros dan itibaren üçüncü trafik ışığına geldiğiniz döner kavşaktan sola döneceksiniz. Vakfımızın ve Fenerbahçe Ankara spor tesislerinin yönlendirici levhalarını göreceksiniz. Vakıf tesisleri FENERBAHÇE spor tesislerinin yanındadır.

 

Detaylı bilgi için web sitelerini ziyaret edebilirsiniz:

http://www.otizmvakfi.org.tr/

 

Özellikle Ankara’daki ailelerin destek olmalarını tavsiye ederim. 

Saygılarımla

 

14.09.2014 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Ankara'daki otizm vakfına destek verin. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates