Otizmli çocuklar için Türkçe tablet uygulamaları-3

Kategori: Otizm yazılarım

Değerli okuyucular;  tablet uygulama tanıtımlarına devam ediyorum.

 

Bu yazıda ilk olarak ODER’in proje kapsamında geliştirdiği uygulamaları tanıtmak istiyorum:

Projede özellikle otizmli çocuklar için geliştirilen ve birçok özel gereksinimli birey ile okul öncesi doğal gelişim gösteren çocuklar tarafından da kullanılabilecek olan Android tablet uygulamaları GooglePlayStore üzerinden indirilebilir.

1-Gelişim Atölyesi(GooglePlay – Android tablet uygulaması)
Özel gereksinimli çocukların eğitim ve planlama ihtiyaçlarına mobil teknolojiye dayalı çözümler sunar.Gelişim Atölyesi uygulaması okul öncesi dönemde genel anlamda tüm çocukların yararlanabileceği etkinlikleri içermektedir. Bununla beraber, özel gereksinimli çocukların ihtiyaçlarını ve özellikle otizmli bireylerin özelliklerini dikkate alarak hazırlanmıştır.

 

Uygulama sayesinde kullanıcı bireysel gereksinimlerine ve hedef kazanımlarına göre;

- istenen etkinlikleri

- oluşturulacak şemalar üzerinden

- aşamalandırılmış adımları izleyerek

- gelişimi kayıt altına alınarak

öğrenme süreçlerini gerçekleştirebilecektir.

Uygulama 3 ana bölümden oluşmaktadır:

I. Bu ders ne yapalım?

II. Bu gün ne yapalım?

III. Serbest Etkinlik

Ayrıca, Ayarlar bölümünde yer alan seçenekler üzerinden uygulamayı kullanıcının gereksinimlerine göre kişiselleştirmek mümkündür. Örneğin, gerçek fotoğraflar veya çizgi resimler ile çalışmak arasında seçim yapılabilir.

Bu ders ne yapalım?

Gelişim Atölyesi uygulaması içerisinde yürütülecek etkinlikler butonlarına dokunarak seçilir ve üst bölümde yer alan plana aktarılır. Bir seçimden vazgeçmek için planda yer alan butona dokunmak yeterlidir. Seçim işlemi tamamlandığında, sağ üst köşede yer alan “kilit” butonuna dokunarak aktive edilir.

Bu şekilde plan kaydedilmiş olur ve diğer planların da bulunduğu yürütme sayfasına ulaşılır. Yürütme sayfasında aktif plan üst bölümde yer alırken, tüm planlar aşağıda birer yatay bar olarak görünür. Herhangi bir yatay barın üzerine uzun basılarak ilgili planın adı listeden seçilebilir. Yeni ayarlar menüsünden plan adı eklemek mümkündür.

Üst bölümde, seçili plan etkinlik butonları yer alır. Sıradaki butona dokunarak ilgili etkinlik yürütülür, tamamlanan etkinlikler buton üzerine eklenen işaret ile belirlenir.

Bugün ne yapalım?

Gelişim Atölyesi uygulaması içerisinde yürütülecek etkinliklerin yanı sıra ev içi, ev dışı, fiziksel etkinlik gibi faaliyetlerin butonlarına dokunarak seçimler yapılır ve üst bölümde yer alan plana aktarılır. Bir seçimden vazgeçmek için planda yer alan butona dokunmak yeterlidir. Seçim işlemi tamamlandığında, sağ üst köşede yer alan “kilit” butonuna dokunarak aktive edilir.

Bu şekilde plan kaydedilmiş olur ve diğer planların da bulunduğu yürütme sayfasına ulaşılır. Yürütme sayfasında aktif plan üst bölümde yer alırken, tüm planlar aşağıda birer yatay bar olarak görünür. Herhangi bir yatay barın üzerine uzun basılarak ilgili planın adı listeden seçilebilir. Yeni plan adı eklemek ancak ayarlar menüsünden mümkündür.

Üst bölümde, seçili plan etkinlik butonları yer alır. Sıradaki butona dokunarak ilgili etkinlik yürütülür, tamamlanan etkinlikler buton üzerine eklenen işaret ile belirlenir.

Serbest Etkinlik

Gelişim Atölyesi içerisinde yer alan toplam 17 etkinlik, 5 gelişimsel alan ve oyunlar olmak üzere toplam 6 bölümde toplanmıştır. Etkinlikler kendi içinde kolaydan zora, gelişimsel özellikleri ve öğrenme basamaklarını dikkate alarak alt aşamalardan oluşur. Aşamalar soru çeşitliliği ile test edilerek ilerlenir.

Etkinliklerin tümünde ortak görsel bir havuz kullanıma sunulmuştur. Gerçek fotoğraftan siyah/beyaz çizgiye yazılı ve yazısız olmak üzere toplam 1.000’in üzerinde görsel mevcuttur. Tüm görseller ve butonlar seslendirilmiş olup, uygulama içerisinde bütünsel bir yaklaşım ile kullanıcıya sunulmuştur.

1. Özbakım

a. Diş fırçalama

b. El yıkama

c. Banyo yapma

d. Tuvalete gitme

e. Yüz yıkama

2. Psikomotor

a. Boyama

b. Nokta birleştirme

c. Labirent

3. Bilişsel

a. Renkler

b. Şekiller

4. Dil

a. İşitsel algı

b. Kelime öğren

5. Sosyal

a. Evet/Hayır - Merhaba/Bay bay – Dinleme

b. Olay sıralama

6. Oyunlar

a. Hafıza

b. Sayma

 

c. Yapboz

2-Plan ve İletişim (GooglePlay – Android tablet uygulaması)
Özel gereksinimli çocukların iletişim ve planlama ihtiyaçlarına mobil teknolojiye dayalı çözümler sunar.

 

Plan ve İletişim uygulaması okul öncesi dönemde genel anlamda tüm çocukların yararlanabileceği etkinlikleri içermektedir. Bununla beraber, özel gereksinimli çocukların ihtiyaçlarını ve özellikle otizmli bireylerin özelliklerini dikkate alarak hazırlanmıştır.

Uygulama sayesinde kullanıcı bireysel gereksinimlerine göre günlük planlar oluşturabilir ve iletişim kurmak için görsel havuzunda yer alan 1000in üzerinde öğeden faydanabilir.

Uygulama 2 ana bölümden oluşmaktadır:

- Bugün ne yapalım?

- İletişim kuralım

Bugün ne yapalım?

Plan ve İletişim uygulaması içerisinde günlük planlar yapmak için oluşturulan 5 bölümden (evde/okulda/markette/kursta/parkta) faaliyetlerin butonlarına dokunarak seçimler yapılır ve üst bölümde yer alan plana aktarılır. Bir seçimden vazgeçmek için planda yer alan butona dokunmak yeterlidir. Seçim işlemi tamamlandığında, bölümün sonunda yer alan “kilit” dokunarak aktive edilir.

Bu şekilde plan kaydedilmiş olur ve diğer planların da bulunduğu yürütme sayfasına ulaşılır. Yürütme sayfasında aktif plan üst bölümde yer alırken, tüm planlar aşağıda birer yatay bar olarak görünür. Herhangi bir yatay barın üzerine uzun basılarak ilgili planın adı listeden seçilebilir. Yeni plan adı eklemek ancak ayarlar menüsünden mümkündür.

Üst bölümde, seçili plan etkinlik butonları yer alır. Sıradaki butona dokunarak ilgili etkinlik yürütülür, tamamlanan etkinlikler buton üzerine eklenen işaret ile belirlenir.

İletişim Kuralım

Toplam 11 kategoride gerçek fotoğraftan siyah/beyaz çizgiye yazılı ve yazısız olmak üzere 1.000’in üzerinde görsel mevcuttur. Tüm görseller ve butonlar seslendirilmiş olup, uygulama içerisinde bütünsel bir yaklaşım ile kullanıcıya sunulmuştur.

İletişim konusunun içeriğine bağlı olarak ilk ekranda 9 kategori arasından bir seçim yapılır. Yürütme ekranında üç adet kayan yatay bölüm mevcuttur. İlk bölüm her zaman kişiler ve son bölüm her zaman eylemlerden oluşur. Kullanıcı tarafından seçilen kategori ise orta bölümde yer alır.

Kullanıcı istediği görsele dokunarak onu yürütme satırına taşımış olur. Yürütme satırında her kategoriden bir kelime yer alması mümkündür. Yürütme satırında yer alan bir kelimenin kategorisinden yeni bir seçim yapılması durumunda son seçim görüntülenir. Yürütme satırındaki bir görsele dokunmak, ilgili kelimeyi iptal eder.

Bir, iki veya üç kelime ile yürütme seçeneğini çalıştırmak mümkündür.

Üç kelimeli cümle kurgusunda; birinci sıradaki kişiler kategorisinden seçilen kelime her zaman en başta, sonuncu sıradaki eylemler kategorisinden seçilen kelime her zaman en sonda yer alır. Kullanıcı tarafından belirlenen kategori kelimesi ise her zaman ortadadır.

 

Seçim işlemi tamamlandığında seçilen kelimelerin taşındığı üst bölümdeki yürütme butonu aktive edilerek, seçimin yeni bir pencereye taşınması ve seslendirilmesi sağlanmış olur.

3-Birikim Dükkanı (GooglePlay + AppStore)
Özel gereksinimli çocuğu veya yakını olan ailelerimiz için güvenilir içerik sağlar.

 

Birikim Dükkanı, özel gereksinimli çocukların aileleri, öğretmenleri, eğitmenleri, doktorları ve uzmanları için ortak güvenilir bir içerik sağlayan akıllı telefon uygulamasıdır.

Bu uygulama ODER tarafından İzmir Kalkınma Ajansı'nın mali desteği ile yürütülen BEN DE BAŞARABİLİRİM Projesi kapsamında geliştirilmiştir.

www.bendebasarabilirim.org

 

Oder’i böyle bir proje yaptığı için tekrar tebrik ediyorum. Tabletlerde kullanabileceğiniz diğer uygulamaları da aşağıda listeledim.


Banga zeka geliştirme seti

 

 

Banga – Zekâ Geliştirme Seti, konusuyla okul öncesi eğitimi destekleyen Android uygulamalardır.

Banga - Zeka Geliştirme Seti, 0-6 yaş grubu çocukları için tasarlanmıştır. 

Çocuğunuza Yararları Nelerdir?
Banga - Zeka Geliştirme Seti çocuğunuza;
• Kelime dağarcığının gelişimi,
• Odaklanma süresinin artışı,
• Sizinle iletişiminin gelişimi,
• Dil ve kavram gelişimi, 
Her bir sette bulunan oyunlar; çocuğunuzun algılarını geliştirecek, sizinle olan iletişimine katkıda bulunacaktır. 
Oyun çocukların fiziksel, psikolojik, sosyal ve bilişsel gelişimini hızlandırmak için gerçek bir ihtiyaçtır. (Özellikle okul öncesi çocuklar için)
Bu set sayesinde çocuklarınız oynarken hem eğlenecek hem de öğreneceklerdir.

 

Renkler
Meyveler
Sebzeler
Hayvanlar
Şekiller
Objeler
Araçlar
Kıyafetler
Vücudumuz
Müzik Aletleri
Sporlar
Sayılar

 

Otizm kavram öğretimi

 

 

Hazırlanılan eğitsel program 6-16 yaş aralığında bilgisayar kullanabilme becerisine sahip otistik bireylere kavram öğretimini amaçlamaktadır. Otizm, sosyal ve dil becerilerinin oluşmasını, gelişmesini etkileyen bir gelişimsel bozukluktur. Bu çocuklar genelde öğrenme zorluğu çekerler. Bu yazılım ile otistik bireyler az-çok, uzun-kısa, kalın-ince, büyük-küçük gibi kavramları bilgisayar ortamının çekiciliği sayesinde öğrenebileceklerdir. Hayatları boyunca ihtiyaç duyacakları bu kavramlar son derece önem arz etmektedir.

Programın ana menüsünde konu anlatımı, oyun, değerlendirme ve çıkış butonları yer almaktadır. Otistik öğrencilerin dikkatleri kolayca dağılacağı için ekran sade tasarlanmıştır. Menü yukarıdan açılır menü şeklinde tasarlanmıştır.

 

Konu anlatımı kısmı dört modülden oluşmaktadır. Uzun-kısa, kalın-ince, büyük-küçük, az-çok kavramları örneklendirilmiştir. Her bir konu için seçilen örnek çiftler rastgele biçimde ekrana gelmekte ve sesli olarak tanıtılmaktadır.

 

Oyun bölümünde iki oyun yer almaktadır. İlk oyun kalemleri boylarına göre küçükten büyüğe ya da değiştirme butonu sayesinde büyükten küçüğe doğru sıralamayı istemektedir. Yardım butonu aracılığıyla çocuk doğru yerleştirmeyi öğrenebilecektir. İkinci oyun ise balık ile yemleri yeme oyunudur. Oyunda amaç en küçük yemden başlayarak yemleri sırasıyla yemektir.

 

 

Değerlendirme bölümünde ise her konudan beş soru olmak üzere toplam 20 adet soru yer almaktadır. Sorular rastgele olarak gelmekte ve doğru seçime gülen ifade, yanlış cevaba ise üzgün ifade eklenmiştir. Sorular bittiğinde başarı yüzdesi hesaplanarak ekrana yazdırılmıştır.

 

Çocuklar için eğitici oyunlar

 

Her yaştan çocuklar için en iyi eğitim uygulaması. Birinde 12 oyun:

- Meslek öğrenin ve ilişkileri maç.

- Onların sesleri de dahil olmak üzere 100'den fazla hayvan tanımayı öğrenin.

- Artan zorluklar labirentine çözün.

- Müzik aletleri sesi sanırım.

- Eğlenceli görüntüler ve uyarıcı müzik bulmacaları çözün.

- 4 adımda çekmek için öğrenin! Bir kişisel resim öğretmeni gibi, o kadar farklı nesneler onlarca çizmek ve inanılmaz resimler oluşturmak için size öğretecektir.

- Çocuklar kendileri seçeneklerini seçebilirsiniz

- Zorluk birden çok düzeyleri, karmaşıklığı artan ve zamana karşı mücadele.

- Zorluklar ve zorlukların aşılması, akıl uyarır.

Ayrıca bu oyunu oynayarak aşağıdaki becerileri edinebilirler:

- Hafıza, konsantrasyon ve bilginin gelişmesine çocukların becerilerini geliştirin.

- Oyun kolaylıkla işlem yapabilmek için uyarlanmıştır.

- Özellikle yukarı okul öncesi ve arabirim için bir eğitim aracı olarak tasarlanmıştır.

• Sağ beyin egzersiz, grafik sağ beyin aktivasyonu için uygundur. Beyin, bilişsel yetenek, konsantrasyon, hafıza, yaratıcılık ve hayal gücünün gözlem geliştirin.

• Beynin tepki hızı ve vücut ve beyin ve vücut koordinasyonunu geliştirmek. Dinamik nesneleri gözlemlemek için görsel yeteneği egzersiz.

• Basit ve kullanışlı, kullanımı kolay. Çocuklar için uygun, yaşlılar, aileleri ve arkadaşları birlikte oynamak için. Kullanmak için çok uygun.

• Çocuk bellek kapasitesini, ve konsantre olma yeteneğinizi geliştirin. Çocukların bilişsel becerilerin geliştirilmesi ve eğitim düzeyini yükseltmek.

• Ayrıca çocuklara yardım için en iyi eğitim araçları olarak kullanılabilir. Yardım eğitim ve geliştirmek için çocuğun beyin, bilişsel, konsantrasyon, bellek, yaratıcılık ve hayal gücünün gözlem. Reaksiyon hızı ve beyin ve el koordinasyonu. Dinamik nesneleri gözlemlemek için görsel yeteneği egzersiz.

• self-öğretim (eğitim)

Çizgi film karakterleri, hayvanlar, arabalar, oyuncaklar, uçaklar, çiçekler, ve çok daha fazlası: • app gibi çizimler çok içerir!

• Her bir çizim takip etmek kolaydır 4 aşamaya ayrılır.

• birkaç satır başlayarak, tam bir görüntü ile bitireceğiz.

• Kendi çizim oluşturmak ve ekranda doğru çizebilirsiniz.

• ebeveynlerin çocuklar için çizim dersleri vermek için kullanabilirsiniz.

Oyun ve farklı dillerde eğlenceli öğrenme numaraları var.

Çocuklar uzun süre oynayan eğlenceli olabilir.

Eğer bu oyunu oynayarak aşağıdaki becerileri edinebilirler:

- Hafıza, konsantrasyon ve çevrenin bilginin gelişmesine çocukların becerilerini geliştirin.

- Sayıların tanınması ile yardım.

- Eğlenceli ses efektleri ile çocukları oyalamak

- Oyun kolaylıkla işlem yapabilmek için uyarlanmıştır.

 

- Özellikle okul öncesi ve up için bir eğitim aracı arayüz olarak tasarlanmıştır.

Türkçe Harfler Sayılar Renkler

Türkçe harfleri, sayıları ve renkleri öğrenmek için ücretsiz bir çocuk oyunu. Eğlenceli harfleri eşleştirme, ses algılama ve hafıza oyunu. Türkçe alfabesini öğrenmenin en kolay ve harika yolu

Bu reklamlı, ücretsiz sürüm tüm özelliklere sahiptir ve Türkçe harfler, sayılar, renkler barındırır. Çocukların öğrenmesi için eğlenceli bir oyun. Oyun harika ve öğretici.

Nasıl Oynanır?

Öncelikle derse tıklayın: Türkçe harfler, sayılar veya renkler

4 eğitici oyun vardır:

1. Renkle eşleştirme - Çocuklar eşleşen sembol ve renkler ile kartları seçerler. Farklı renkler harfleri ayırt etmede yardımcı olur.

2. Aynı Renkte Eşleştirme - Daha zor bir seviyedir. Bütün kartlar aynı renktedir. Çocuk sadece harf tespiti ile eşleştirir. Kart rengi yardımı olmadan sembolleri eşleşen kartları seçin.

3. Ses algılama - Çocuk verilen seçeneklerden harfe tıklar. Verilen sembol ismine göre sembole tıklayın.

4. Hafıza oyunu - Harfler ile eğlenceli bir hafıza oyunu. Bir seferde sadece tek bir kart açarak çiftleri bulun.

Bu oyun, okul öncesi çocukların Türkçe hafleri, sayıları ve renkleri öğrenmesinde yardımcı olur.

Ekrandaki oyunu bitirdikten sonra bir animasyon girer.

Bir sonraki ekrana ilerlediğimizde hediye kazanırız.

5 hediye kazandıktan sonra bir ödül kazanırız ve bir sonraki seviyeye geçeriz.

Bir sonraki seviyede daha fazla kart vardır.

Çocuklar bu oyunu seviyor.

 

 

Renkleri öğrenelim (Türkçe)

Bu interaktif uygulama ile çocuklarınız renkleri kısa sürede öğrenecek.

Tamamı Türkçe seslendirmeli program ile renkleri öğrenirken aynı zamanda temel şekilleri (üçgen, kare, dikdörtgen, daire vs.) ve yaşlarına uygun nesneleri (hayvanlar, çiçekler, meyveler vs) de kavrayacaklar. Her nesnenin Türkçe seslendirmesi de mevcut.

Süre yok, puanlama yok. Küçük çocuklar için eğlenceli şekilde hazırlanmış programda yarışma yok. Tamamen öğrenme ve iyi zaman geçirmeye odaklı bir program.

Program özellikleri:

- Tamamı Türkçe seslendirmeli interaktif oyun

- Temel şekiller

- Sık karşılaşılan nesneler (30 adet)

- Cep telefonu ve tabletlerle uyumlu

Programı beğendiyseniz oy vermeyi ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın lütfen. Böylece yeni sürümlerde hataları giderip, daha da kaliteli bir program sunabiliriz.

Programla ilgili isteklerinizi de yazın lütfen..

Bir sonraki sürümde eklenecekler:

- 70 adet yeni obje

- Yeni renk bulma oyun tipi

OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLAR İÇİN EĞİTİCİ OYUN (TÜRKÇE SESLENDİRMELİ)

Okul Öncesi Eğitim Oyunu; çocuklarınızın sevimli hayvanları, lezzetli meyve ve sebzeleri, renkleri, şekilleri ve sayıları öğrenmesine yardımcı olmayı amaçlar. Hem de sadece resimlerle değil aynı zamanda Türkçe seslendirmeleriyle.

Bu eğitici mobil uygulama; çocuğunuzun çevresindeki dünyayı keşfetmesine ve hayal dünyasının gelişmesine yardımcı olurken, aynı zamanda okul öncesi eğitimine de katkıda bulunur.

ÖZELLİKLER

★ Bütün objeler Türkçe seslendirilmiştir.

★ Tabletler için uygundur.

★ Hayvanlar, meyveler, sebzeler, şekiller, renkler ve sayılar öğretilir.

★ Çiftlik hayvanlarından vahşi doğa hayvanlarına onlarca hayvanın sempatik grafiklerle gösterilmesi, çocuğunuzdaki hayvan sevgisinin gelişmesine yardımcı olur.

★ Meyve ve sebzelerin sempatik grafiklerle gösterilmesi çocuğunuzun beslenme alışkanlığının gelişmesine katkı sağlar.

★ Kategorilerdeki objeler, “bulmaca” bölümünde çocuğunuza tekrar hatırlatılır ve doğru cevabı seçmesi istenir. Böylelikle çocuğunuzun düşünme ve problem çözme yeteneğine de katkı sağlanır. 

★ 1’den 20’ye kadar sayılar sırasıyla gösterilir.

★ En temel renkler ve şekiller gösterilir.

 

 

Saygılarımla.

Berat ÇELİK

 

04.05.2015

 

Yorumlar   

 
0 #2 berat 19-10-2015 21:17
merhaba, maalesef pek vaktim olmuyor. Ama bu isimlerle bulabileceğiniz i düşünüyorum. Saygılar.
Alıntı
 
 
+1 #1 serkan 19-10-2015 19:30
Merhaba ogretmenim paylaşımınız için teşekkürler google playdan Renkleri öğrenelim (Türkçe) ,KUL ÖNCESİ ÇOCUKLAR İÇİN EĞİTİCİ OYUN (TÜRKÇE SESLENDİRMELİ), Türkçe Harfler Sayılar Renkler, Çocuklar için eğitici oyunlar bunları nasıl ındırebılırım çok farklı seyler cıkıyor dırek lınk verme şansınız varmı teşekkür ederim
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Otizmli çocuklar için Türkçe tablet uygulamaları-3. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates