Otizmli çocukların eğitimi için akraba fonu

Kategori: Otizm yazılarım

Otizmli çocukların erken yoğun davranışsal eğitim modelinden yararlanması için müthiş bir önerim var.

Akraba fonu

Evet değerli okuyucular biliyorsunuz hep bahsediliyor, otizmli çocukların erken yaşlarda yoğun bir eğitim alması gerektiğinden. Ancak, ayda ortalama 60 saatlik bu eğitimin bedeli çoğu ailenin belini büküyor.

Benim de aklıma, bir aileyle görüştükten sonra güzel bir fikir geldi. Bir velimiz otizm vakfından çocuğunun eğitim alması için akrabalarıyla ortak bir havuz oluşturdu ve onların da katkısıyla çocuğuna yoğun eğitim aldırma şansı oluştu.

 

Damlaya damlaya göl olur atasözümüzden de yola çıktığımızda gerçekten de harika bir fikir.

 

Örnek vermek gerekirse, her akraba bu fona ayda 50 lira koysa hiçbir zarar etmez. Ve ortalama 50 akraba bu eğitimi elbirliğiyle o çocuğa aldırabilir.

 

Zaten 1-2 yıl boyunca alınacak bir eğitim. Ve çoğu sülalede sadece 1 tane otizmli çocuk var.

 

1-2 yıl kadar bu aileye destek olunsa; hem o çocuğun ihtiyacı olan eğitim aldırılmış olur, hem de körelmeye başlayan akrabalık ilişkileri tekrar canlanır.

 

Otizmli çocuklar bu yoğun eğitimi alabilse ileriki yaşlarda zaten çok daha iyi durumda olacaklar.

 

Bu arada tabi ki bu eğitimi devlet desteklemeli. O ayrı bir konu ancak bekleyecek zamanı yok ailelerin. Bir an önce bir şeyler yapılmalı. Önerimi bu anlamda değerlendirin.(Sivil toplum örgütleri aracılığıyla bu hak talebi arayışları her ortamda devam etmeli, bireysel olarak da bimer vb. yöntemler denenmeli)

 

Belki Amerika’da ki okuyucularım gülecek ama ne yapalım işte Türkiye gerçekleri…

 

‘Hocam akrabalar misafirliği bile kesiyor, evlerine gitmemizi istemiyorlar’ vb. şikayetlerinizi biliyorum ancak onlar da bilgisizlikten böyle davranıyor. Sizin değil de başka bir akrabanızın otizmli çocuğu olsaydı belki siz de aynı şekilde davranacaktınız onlara.

Kızmak yerine otizmi anlatmak gerekli onlara. Biliyorum çok genel şeyler, zor işler ama bi yerden başlamak gerek.

 

Onlar da çocuğunuzun gösterdiği ilerlemeleri gördükçe çok mutlu olacaklardır. Sözü geçen akraba büyükleri bu birleştirici rolü üstlenebilir.

 

Belki günümüz dünyasında zor görünebilir ama mutlaka bu birliği sağlayabilecek akrabalar vardır. Sonuçta bunun örneğini bir velimizde yaşadık. İmkansız olmadığını gördük.

Akrabalık ilişkilerinin tekrar canlandığı günler diliyorum.

 

25.05.2015

Berat ÇELİK

Saygılarımla.

Yorumlar   

 
0 #1 aydeniz karadoğan 26-05-2015 02:08
başkalarını bilmemde değil yardım etmek benim akrabalar yanına bile uğramıyor,birde para yardımı çok zor
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Otizmli çocukların eğitimi için akraba fonu. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates