Etkinlik çizelgesi uygulaması

Kategori: Otizm yazılarım

Değerli okuyucular, etkinlik çizelgeleri bazı otizmli çocuklar için oldukça önem arz etmekte. Yeni hazırlanan bir uygulama sayesinde artık cep telefonundan ya da tablet bilgisayardan etkinlik çizelgesi hazırlayıp, çocuğun çizelgeyi buradan takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Çizelgeyi hazırlayan Özge Eliçin ve Volkan Tunalı'yı tebrik ediyorum.

Etkinlik Çizelgesi

Etkinlik çizelgeleri daha çok Otizmli çocukların eğitimlerinde sıklıkla kullanılan, bir dizi etkinliği sıra ile gerçekleştirmesine olanak sağlayan bir uygulamadır. Etkinlik çizelgeleri her bir çocuk için özel olarak hazırlanmaktadır. Bu çizelgeler, fotoğraflı ya da yazılı hazırlanabilmekte, bunu yanı sıra çizelgelere sesli ipuçları da eklenebilmektedir. Bu uygulamada taşınabilir cihazlara uyumlu olarak tasarlanmış bir etkinlik çizelgesi örneği görmekteyiz. Bu çizelge, hem fotoğraflı, hem yazılı, aynı zamanda sesli olarak kullanılabilmektedir. Program cihaza indirildikten sonra ana ekranda iki buton çıkmaktadır. Bunlar “Etkinlik Yap” ve “Etkinlik Oluştur” butonlarıdır.


Etkinlik Yap

Kullanıcı tarafından herhangi bir etkinlik oluşturulmamışsa (etkinlik oluştur bölümünden) burada sadece program indirildiğinde örnek olarak koyulan ve içeriği hazır olmayan etkinlikler görülür. Kullanıcı tarafından “Etkinlik Oluştur” butonundan bir çizelge hazırlanmışsa, “Etkinlik Yap” butonu tıklandığında çizelge burada açılır ve çizelgenin basamakları kullanılır.


Etkinlik Oluştur

Etkinlik oluşturmak için “Etkinlik Oluştur” butonu tıklanır ve örnek olarak koyulmuş olan tüm etkinlikler işaretlenerek “etkinlik sil” butonundan silinebilir, yerine yenileri hazırlanabilir ya da yer alan etkinlikler düzenlenebilir. Burada etkinlik oluşturma, etkinlik düzenleme, etkinlik silme ve yukarı-aşağı taşıma işlemleri yapılmaktadır. Listede var olan etkinlikleri silmek ve düzenlemek için sağ taraflarında yer alan kutucuğa dokunarak işaretlemek gerekir. Örneğin listede var olan el yıkama etkinliği seçilip “etkinliği düzenle” butonuna tıkladığımızda etkinliğin adını değiştirebilir, etkinliğe ilişkin fotoğraf çekebilir ya da hazır çekilmiş fotoğraflarınızdan (galeriden) fotoğraf seçebilir ve kaydedebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu etkinliği gerçekleştirmek için ne kadar adım gerekiyorsa “etkinlik adımlarını düzenle” butonundan o etkinliğe ait tüm adımların fotoğrafını çekip, sırayla buraya etkinlik adımı ekleyebilir, adımların yerini yukarı-aşağı taşı butonlarından değiştirebilir ya da etkinlik adımlarını silebilirsiniz.

 

Program ana ekrandayken “ayarlar” bölümünden “resim”, “ses” ya da “yazı” butonlarının açık ya da kapalı olma durumlarını belirleyebilirsiniz.  

Uygulamayı Google Play Store'dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Etkinlik çizelgesi uygulaması. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates