Oçemler neden tercih edilmiyor?

Kategori: Otizm yazılarım

Değerli okuyucular, öncelikle yazının başlığından başlayayım. Evet birkaç yıl önce oçem adı kalktı. Hepsi özel eğitim uygulama merkezi oldu. Ama eski düzen devam ediyor. Bu nedenle başlığı böyle yazdım. Bilmeyenler için açmak gerekirse; otizmli çocuklar arasında düşük işlev gösterenler, ram tarafından bu merkezlere yönlendirilirler.(Daha iyi durumdakiler kaynaştırma ve özel eğitim sınıflarına.) Ülkemizdeki otizmli çocukların büyük bir kısmı bu merkezlerde eğitim alırlar.

Ancak bu merkezler gerek aile gerekse de öğretmenler tarafından pek tercih edilmek istenmezler. Bu yazıda bunun nedenlerini, yıllardır otizmli çocuklarla çalışan bir öğretmen olarak açmak istedim.

Öncelikle öğretmen tarafından başlayayım:

Hepimiz biliyoruz ki özel eğitim öğretmeni sayısı oldukça az ve mezun sayısı ihtiyacı karşılamıyor. Ancak bu ihtiyacın en çok hissedildiği yerlerin başında özel eğitim uygulama merkezleri geliyor. Çünkü özel eğitimci arkadaşların çoğu otizmli çocuklarla ya da otizm okullarında çalışmak istemiyor. Çoğunluk, iş uygulama merkezlerine(lise kısmına) ve özel eğitim sınıflarına tayin istiyor. Gerekçe olarak kimi kolayı seçiyor, kimi otizmli çocuklarla başarısız olacağını düşünüyor, kiminin de belki de gerçekten geçerli bir sebebi vardır. Sonuçta herkes otizmli çocuklarla çalışmak zorunda değil tabi. Bu nedenle oralarda ücretli öğretmen ihtiyacı oldukça azdır.

Aile tarafından bakacak olursak:

Oçemler genelde kötü anlatılır kendilerine, en son seçenek olarak görülür. Evet çocuğu iyi durumda olan zaten bir şekilde oçem seçeneğini hemen rafa kaldırabiliyor. Peki ya oçeme mecbur olanlar ne yapsın!

Şimdi yıllardır gözlediğim durumları sizinle paylaşayım:

Aile açısından:

Çocuğunu oçeme yazdırıyor. 1. sınıfa başlatıyor. Karşısında muhtemelen en az 1 tane ücretli öğretmen(özel eğitim dışında her türlü branş olabilir), bir tane de sınıf öğretmenliğinden geçen öğretmen buluyor. Biraz daha şansı olan aile ise(nadiren) özel eğitimciye denk gelebiliyor.(4 öğrenci-2 öğretmen sistemi)Ve çocuğun eğitim hayatı bitene kadar bu böyle devam ediyor. İlk başlarda büyük umutlar, zamanla yerini umutsuzluğa bırakıyor. Yıllar geçtikçe ailenin gözünde okul; bakımevine dönüşüyor. Bir süre sonra aile de asılmayı bırakıyor. Ve çocuk bazı ailelerde artık bir odaya kilitlenip kendi başına bırakılacak seviyeye gelebiliyor. Çocukta öyle ağır davranış problemleri gelişiyor ki okul da çocuğa, bir an önce mezun olsa da kurtulsak gözüyle bakmaya başlıyor.

Neden bu duruma geliniyor:

-Öğretmen otizmli çocuğun eğitimine hakim değil, danışabileceği pek kimse yok. 4 öğrenci 2 öğretmenli eğitim sistemi tamamen yanlış(alternatif: her sınıf, 1 grup ve bir de bireysel odadan oluşmalı. Bir öğretmen; varsa lise-üniversite stajeriyle sürekli 3 öğrenciyle grupta kalmalı. Diğer öğretmen de her ders bir öğrencisini alıp birebir ders yapmalı. Hali hazırda en azından bu sistem biraz daha iyi olabilir)

-Sınıflarda yeterince materyal yok ve almak için de kaynak sıkıntısı var.

-Çoğu okulun  fiziki şartları(teneffüs salonu, sınıf vb.) da uygun değil.

-Okul idaresi genellikle özel eğitimciden oluşmadığı için olaya çok farklı noktadan bakıyor. Yeterince eğitimsel olarak odaklanamıyor. Daha çok öğretmen izni, maaşı, okulun giderleri yönetimi vb.ile ilgileniyor. O zaman özel eğitimciler idareci olsunlar diyenler var: Ancak ülkemizde genellikle ücret konusunda rahatlamak için idarecilik seçiliyor. Özel eğitimciler bu konuda zaten rahat oldukları için bu işe fazla niyet etmiyorlar. Bu sefer de alan dışı insanlar idareci oluyor.

Bu arada, alan ve alan dışı kavramları da o kadar karıştı ki: Alan mezunu;  bizde zihin engelliler öğretmenliği diye geçer(çok eski mezunları saymıyorum). Ama bakanlık işitme, görme ve zihin engelliler öğretmenliğini birleştirdi. Bir de üstüne sınıf öğretmenliği mezunu olanlar da özel eğitimci oldu. Bu ayrı bir parantez olsun…

Tek sıkıntı bunlar değil tabi:

Çocukların ortalama 7-8 yaşında oçemde eğitime başladığını düşünürsek(altın çağ erken dönem kaçırılmış) zaten bu yaşa kadar ciddi bir eğitim almadıysa(ki çoğunluğu öyle); üzerine artık son şans olan oçem eğitimi de kötü geçince artık o çocukların durumunu siz düşünün…

Not: İstisnalar kaideyi bozmaz.

Oçeme giden herkes pişman değil. Tabi ki birçok çocuk, çok güzel beceriler öğreniyor. Bir çok oçemde çok güzel işler yapılıyor.

Gerçekten iyi niyetlerle idareci olanlar, işini hakkıyla yapan ücretli öğretmenler, sınıf öğretmenleri, özel eğitimciler ve değerli aileler sizleri tenzih ederim. Bu yazıyı kimseyi rencide etmek için yazmadım. Ama bu gerçeklerin de bilinmesi gerekiyor. Sorunun kaynağını doğru tespit etmezsek, doğru çözümler de üretemeyiz.

Belki en kötü örnekleri yazdım ama durum çok da iç açıcı değil. Bunlara, moral bozmak için değil bir an önce çözülmesi gereken meseleler olarak bakmalıyız.

Sizler de görüşlerinizi yorum olarak yazının altına yazabilirsiniz.

 

Saygılarımla

Berat ÇELİK

 

20.04.2016  

Yorumlar   

 
+2 #3 berat 20-04-2016 22:05
Not kısmında işini hakkıyla yapanları ayrı tuttum zaten. Katkılar için teşekkürler.
Alıntı
 
 
+1 #2 Zeliha 20-04-2016 21:36
Oçem de görev yapmış bir sınıf öğretmeni olarak eğitim personellerini ayırmak yerine her görevde olduğu gibi vicdanlı insanlar olmak ve görevini Hakkı'yla yapmak şeklinde değinseydiniz Mutlu olurduk
Alıntı
 
 
+1 #1 Halil Ibrahim 20-04-2016 20:58
Bu okullardaki son durumu paylastiginiz icin tesekkurler. Emeginize saglik, soyledikleriniz e eklemek istedigim bir nokta yok sadece destekliyici olarak ogretmen yetistirme ve ise almadaki sorunlardan bahsedebilirim. Ogretmen ise alma konusunda devlet atamasi basli basina bir sorun, birde kurumici gecisler, norm fazlalari, es atamalari ile ogretmenlerimiz bir yerde en fazla 1 yil kalmaya basladi. Birde ustune brans disi ogretmenler eklenince icinden cikilmaz hal aldi. Sizin belirttiginiz model bu okullarimiz icin guzel ama ben ayri bir okuldan ziyade normal okul bunyesine tasinmasi taraftariyim. Zaten yavas yavas bu tarz okullar kapanip normal okul bunyesine tasiniyor fakat bunu yaparken de plansiz ve altyapisiz calisiyorlar. Kaynastirma adi altinda rezil uygulamalar yapiliyor. Umarim bu carpik duzene dur denilir. Ozel egitim gereksinimli cocuklarimiz meslegini bilenler tarafindan egitilir. Okul secimleri duzenlenir ve piyango ile degil gercekten bu meslege gonul verenler yerlestirilir.
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Oçemler neden tercih edilmiyor?. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates