Otizmli çocukla mutlu tatil ipuçları

Kategori: Otizm yazılarım

Değerli okuyucular malum yaz aylarına girdik. Birçok aile tatile çıktı veya çıkacak. Eğer otizmli çocukla bir yere gidilmez diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Evet, rutinin bozulması, belirsizlik otizmli çocuğu illaki zorlayacaktır ancak alınacak bazı önlemlerle bu olumsuz etkiyi en aza indirebilir ve bütün aile bireylerinin daha mutlu bir tatil geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Bu konuda sizlere bazı öneriler vermeye çalışacağım:

Öncelikle gideceğiniz mesafe uzak ise uçak yolculuğunu tercih edin. Kendi arabanız olsa bile bu sizi çok yorabilir. Otobüsle uzun süreli yolculuk ise en son seçenek olmalı.

 

Uçakla yolculukta motor gürültüsünden uzak bir koltuk tercih edilebilir. Yine çıkış kapılarına yakın koltuklar da işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Yolculuk esnasında onun sevdiği şeyleri yanınıza almanız(oyuncak, tablet, dergi vb.) daha sakin bir yolculuk geçirmenizi sağlayacaktır. İhtiyaç halinde kullanması için gürültü önleyici kulaklıklar da bulundurabilirsiniz.

 

Yapacağınız tatille ilgili bir sosyal öykü hazırlayıp 1-2 hafta önceden bol bol okuyup tatil hakkında konuşursanız daha az stres yaşamasını sağlayabilirsiniz. Bu 5-6 sayfalık öyküde uçak yolculuğu resimleri, gideceğiniz otelin resimleri, tatilde yapılacak aktivitelerin resimleri vb. olması onun tatili önceden güzünde canlandırmasını sağlayacak ve adeta önceden bir provası olacaktır.

 

Yine gideceğiniz yerlerin fotoğraf-broşürlerini ona gösterebilirsiniz.

 

Acil bir duruma karşılık muhakkak bir künye, kolye vb. bilgi kartı olsun. Bu tanıtıcı kartta çocuğunuzun adı ve iletişim bilgileri yer alırsa olası bir kaybolma durumunda çok çabuk size ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Oğlum-kızım yaramaz değildir. O otizmli bir çocuktur. Lütfen biraz anlayış gösterin.

 

Tatilde çok kalabalık yerler ve 5 yıldızlı oteller yerine daha küçük, butik vb. yerleri tercih etmeniz hem sizin daha az stres yaşamanızı hem de çocuğunuzun ses- gürültüden en az düzeyde etkilenmesini sağlayacaktır. Rahatsız edici bakışlar çok daha az olacaktır.

Gideceğiniz yerde ve yakınında oyun parkı olması yine çocuğunuza iyi gelecektir.

 

Çocuğunuz yemek seçiyorsa kendi yemeklerinizi hazırlayabileceğiniz yerler seçmeniz oldukça önemli bir sorunu çözecektir.

 

Rutin hayatınızda kullandığınız davranış kuralları ve ödül sisteminizi tatil boyunca da devam ettirin. Ayrıca tatilde uyulacak kurallar diye yeni bir sistem de kuabilirsiniz.

 

Genel gözlediğim şey bazı otizmli çocukların tuvalet eğitimi konusunda eğer denizi-suyu seviyorsa bu süreçte altına kaçırmamaya özen gösterdiği. Bu anlamda belki tuvalet eğitimine de katkısı olabilir.

 

Yine tatilde yoğun güneş sebebiyle şapka takması gerekecektir. Bazı otizmli çocuklar buna direnirler. Bu nedenle tatile çıkmadan önce başında şapka durdurmayı kabul etmesi için onunla alıştırmalar yapın.

Ayrıca bakıcınız varsa onu da tatile götürmeniz size çok kolaylık sağlayacaktır.

 

Bütün bunlara rağmen zor bir tatil geçirebilirsiniz. Her şeyden önce sabırlı olun ve sakin kalmaya özen gösteriniz. Unutmayın ki bu zorluklara göğüs germeyip çocuğunuzu hep evde oturtursanız topluma karışamayacak ve sosyal kuralları bir türlü öğrenemeyecektir. Daha küçük yaştan itibaren onu sosyal ortamlara götürmeniz ilerleyen yıllarda daha uyumlu olmasını sağlayacaktır.

Sizler de görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Berat ÇELİK

Saygılarımla

 

03.07.2016 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Otizmli çocukla mutlu tatil ipuçları. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates