Oçem velilerine 11 tavsiye

Kategori: Otizm yazılarım

Değerli okuyucular, okulların açılmasına az bir zaman kaldı. Aranızda çocuğunu ilk defa okula gönderecek olan da vardır, yıllardır gönderen de vardır. Sizlere meslekte 11. yılına girmiş bir öğretmen olarak acizane bazı tavsiyelerde bulunacağım.

 

-Sınıfın ihtiyaçları konusunda öğretmene destek olun:

Biliyorsunuz devlet okullarında ödenek sınırlıdır ve yeteri kadar materyal olmaz. Çocuğunuzun sınıfında da bu konuda eksiklikler varsa öğretmenle görüşüp maddi anlamda siz de destek olmaya çalışın. Çünkü özel eğitim materyallerle yapılan bir iştir. Aksi takdirde öğretmen çocuğunuza fazla faydalı olamaz. Bunun dışında öğretmenin de yüzde yirmi oranında yapabileceği, yapması gereken sınıfa özel bazı materyalleri de yapması gerekir.

 

-İlk 1-2 hafta düzen oturana kadar anlayışlı olun:

Eğer okulunuzda ücretli öğretmen ağırlıklı bir kadro varsa onların resmi görevlendirmeleri vb. prosedürler biraz zaman almaktadır. Bu nedenle onlar okula gelene kadar bazı aksamalar olabilir.

 

-Öğretmenlerin hizmet içi eğitim almasını talep edin:

Eğer okulunuzda ücretli öğretmen ağırlıklı bir kadro var ise okul yönetiminden onların otizmle ilgili hizmet içi eğitim almasını talep edin.

 

-Bep toplantısına mutlaka katılın:

Aslında bu toplantıya zaten katılmak zorundasınız. Ancak bazı ailelerin katılmadığına şahit oluyoruz. Siz bu toplantıya mutlaka katılın. Çünkü yıl boyunca çocuğunuzla ne çalışılacağı bu toplantıda kesinleştirilecek.

 

-Okulunuzdan aile eğitimi talep edin:

Okulunuzda, yıl içinde düzenli olarak, otizmle ilgili aile eğitimi yapılmasını talep edin ve bu eğitimlere muhakkak katılın.

 

-Veli toplantılarına katılın:

Veli toplantılarında çocukların gelişimiyle ilgili son güncel bilgiler verilir. Bu anlamda sizler de mutlaka bu toplantıları kaçırmamaya özen gösterin.

 

-Çocuğunuzun gelişimini düzenli olarak takip edin:

Çocuğunuzun okulda öğrendiği becerileri mutlaka evde de tekrar edin. Mümkünse öğretmenden eve de çalışma yaprakları isteyin.

 

-Okul aile birliğine katılın:

Eğer vaktiniz varsa okulu geliştirmeye yönelik sizler de çalışmaya yapın. Okulu geliştirmeye yönelik fikirler üretin. Yapılan faaliyetlere katılın.

 

-Diğer ailelerin deneyimlerinden faydalanın:

Diğer ailelerin tecrübelerinden faydalanın ancak bir karar alacaksanız bunu öğretmeninize danışarak yapın. Çünkü her çocuk kendi içinde özeldir.

 

-Kendinize vakit ayırın:

Okula sürekli gelmeyin, bu vakti kendinize ya da varsa diğer çocuklarınıza ayırın.

 

-Her ay bir otizm kitabı okuyun:

Bu listedeki kitapları vakit buldukça alıp okuyun. Okumak otizmle ilgili düşüncelerinizi geliştirecek, çocuğunuzun davranışlarını daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

 

(Oçem aslında eski isim biliyorsunuz artık özel eğitim uygulama merkezi diye geçiyor.)

 

(Ayrıca bu tavsiyeler diğer özel eğitim velileri için de geçerlidir.) 

Saygılarımla

Berat ÇELİK

06.09.2016  

Yorumlar   

 
0 #2 berat 18-09-2016 14:58
Merhaba size mail attım, saygılar.
Alıntı
 
 
0 #1 Nese 13-09-2016 23:57
Merhaba otizmli bir çocuğum var 5 yaşında ama hala göz kontağı kuramiyorum.Ne yapmam lazım beni yonlendiriseniz sevinirim.Eğiti me haftada 2 saat gidiyor çocuğumu sizin de görmenizi istiyorum.Lütfe n yardım edin
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Oçem velilerine 11 tavsiye. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates