Anadolu’nun otizmli çocukları

Kategori: Otizm yazılarım

 

Hasan küçük bir kasabada yaşayan otizmli bir çocuk. Otizm terapistlerinden oldukça uzakta.

 

Büyük bir metropol şehrinden uzaklaştıkça otizm terapisti bulma şansınız azalır.

 

Kırsal bölgelerde yaşayan birçok aile aynı sıkıntıyı paylaşıyor. 30 dakikalık bir terapi için 2 saat yolculuk yapmak ve ardından eve dönmek çok uygun değildir. İlçe merkezlerinde rehabilitasyon merkezleri olsa da bunların büyük bir kısmı otizm konusunda yeterli(uzmanlaşmış) değildir.

 

Büyük şehre göç etmek ise çok az ailenin göze alabileceği bir karardır.

 

Yurt dışında da benzer sorunlar yaşanıyor.

Onlar, videolarla desteklenmiş eğitici web siteleriyle ailelere yardımcı olmaya çalışıyorlar.

 

A.B.D’deki en önemli örneğini aşağıdaki web sitesinden inceleyebilirsiniz.

https://www.rethinkfirst.com/

 

Ülkemizde ise biraz daha farklı formatı olan tohum otizm portalı ücretsiz olarak bu ihtiyaca yönelik hazırlanmıştır.

http://www.tohumotizmportali.org/anasayfa

Bu portalda Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocukların özelliklerine, çocuklarla evde erken müdahale çalışmaları yürütmeye, çocukların davranış sorunlarıyla başa çıkmaya ve onları yaşamın diğer aşamalarına hazırlamaya yönelik 5 bölüm, 20 modül yer almaktadır. Her bir modül işlevsel bilgilerden, örnek videolardan, fotoğraflardan, çeşitli etkinliklerden ve sınama sorularından oluşmaktadır. Portaldan en az lise mezunu anne-babaların ve diğer aile üyelerinin, okul öncesi eğitimcilerin, özel eğitimcilerin, ilgili alanlarda öğrenim gören üniversite öğrencilerinin ve konuyla ilgilenen tüm bireylerin yararlanmaları hedeflenmiştir. Portaldan yararlanmak isteyenler ücretsiz olarak portala üye olarak modüllere ulaşabilirler.

 

Ancak insanların otizmde neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlaması, böyle bir web sitesini araştırıp bulması, izlediği bir yöntemi öğrenip bunu çocuğun üzerinde uygulaması ve başarılı olması yine çok az ailenin başarabileceği bir durumdur.

Ben yine de en azından araştıran aileler için paylaşmak istedim. Diğer taraftan ilçelerdeki özel eğitim merkezlerinde çalışan öğretmenler en azından kendilerini geliştirmek ve otizmli öğrencilerine daha iyi hizmet verebilmek için bu siteden yararlanabilirler.

 

A.B.D’de yapılan başka bir çalışma ise bakıcıların otizm konusunda eğitilmeleridir. Çalışan ebeveynler çocuklarını bakıcılara emanet etmektedirler. Ancak hiçbir bakıcı otizmli bir çocuğun gelişimini nasıl destekleyeceğini bilmemektedir. Çocukla çok uzun saatler geçiren bakıcılar bu konuda bilinçli olurlarsa otizmli çocuğa büyük faydaları dokunacağı aşikardır. Bu anlamda bakıcıların otizmle ilgili belli başlı konularda kısa bir eğitimden geçirilmesi, bu tarz eğitim programlarının açılması otizm için aciliyet içermektedir. Örneğin bir aile 2 yıl boyunca otizmli çocuklarına bakması için anlaştıkları bakıcıyı 1 haftalık ya da birkaç günlük böyle bir eğitim programına yollayabilirler. Böyle bir programı ise halk eğitim merkezleri, otizmle ilgili sivil toplum kuruluşları vb. yerler açabilirler.

Aynı kurslara çalışmayan anneler de katılabilir.

 

Diğer taraftan bunların hiçbiri erken-yoğun bir özel eğitim programının yerini tutmaz. Sadece bu imkana ulaşamayan aileler için bir seçenek olabilir. Çünkü nitelikli eğitime-bakıcıya-okula ulaşamayan otizmli çocuklar potansiyellerinin altında gelişme göstermekteler.

 

Geçen yıl gruba eklediğim bilgilerle bu yazıyı bitirelim:

Saygılarımla

Berat ÇELİK

04.02.2017 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Anadolu’nun otizmli çocukları. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates