Otsimo tablet uygulaması

Kategori: Otizm yazılarım

Merhaba değerli okuyucular, sizlere bugün OTSİMO tablet uygulamasını tanıtmak istiyorum.

 

Otsimo’nun eş kurucusu Zafer Elçik, otizmli kardeşinin mobil cihazlarla olan ilişkisine dair gözlemleri sayesinde böyle bir girişimde bulunmaya karar vermiş: Kardeşimin otizmli olmasından dolayı hep evde otizm eğitimiyle ilgili kitaplar okuyor, çözüm arıyordum. Birgün kardeşimin okuyamamasına rağmen, konuşamamasına rağmen akıllı telefonumla oynadığını gördüm. Dahası kardeşim eğitime 5 dakikadan fazla odaklanamazken, akıllı cihazlarla 50-60 dakikalarda ilgilendiğini görünce ona bir tablet almaya karar verdim. Ancak şimdi daha büyük bir sorunumuz vardı. Otizmli çocuklar için geliştirilen eğitim uygulaması yoktu ve diğer çocuklar için olan oyunlar otizmlilere zor geliyordu. ODTÜ'den sınıf arkadaşım Sercan'la beraber otizm eğitimini herkese ulaştırmak ve otizm eğitimini herkes tarafından ulaşılabilir yapmak için Otsimo'yu kurduk.

 

Otsimo platformu şu anda otizmli çocuklara “otsimo çocuk” uygulaması ile ücretsiz eğitsel oyunlar sunarken, “otsimo aile” uygulaması ile aileye veri analizine dayalı kontrol imkanı sunuyor. Uygulamalardaki oyunlar, alanında uzman profesörlerle birlikte geliştirilmiş. Ancak şu anda uygulamaların yalnızca iOS versiyonları mevcut ve geliştiricilerin Otsimo'yu herkese ulaştırmak için Android versiyonunu da geliştirmesi gerekiyor.

 

Kardeşi de bir otizmli olan Zafer Elçik hazırladığı Otsimo isimli mobil uygulamayla bu özel eğitimdeki odak sorununu çözmeyi hedefliyor. iOS platformu için geliştirdiği Otsimo aslında iki ayrı uygulamadan oluşuyor: Otsimo Çocuk ve Otsimo Aile.

 

 

Otsimo Çocuk, eğitsel oyunlar içeren bir uygulamadır. Bu uygulama birçok oyunu içinde barındıran bir platformdur.Çocuğun yaşına ve eğitim durumuna göre oyunlar sırayla açılmakta bu sayede eğitim çocuğun durumuna göre şekillenmektedir. Oyunların tamamı “Uygulamalı davranış analizi” (ABA: Applied Behavior Analysis) temel alınarak hazılanmaktadır. Otsimo Çocuk içerisinde oyunlar dışında dikkat dağıtacak hiçbir reklam, satın alma opsiyonu veya ayarlar yoktur. Otizm eğitiminde etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış bu yöntem sayesinde çocukların eğitimi sağlanmaktadır.

 

Otsimo Aile, ailelere çocuğuyla ve uygulamayla alakalı tüm bilgi ve seçeneklere ulaşabilecekleri platformdur. Bu uygulama sayesinde aileler Çocuk uygulamasını uzaktan kontrol edebilirler ve eğitimde tam erişeme sahip olurlar. 
Aileler çocukları hakkında derin analizler sonucunda ortaya çıkan tavsiyeler ve istatistiklere ulaşmaktadır. Yine yapay zeka sayesinde çocukların durumuna özel öğrenim methodu oluşturulur.

 

Şimdilik sadece iOS platformunda yer alan uygulamaları Android için de geliştirebilmek için Arı Kovanı isimli fon toplama sisteminde kampanya başlatan Elçik daha çok otizmli çocuğa ulaşabilmek için destek aramıştı.

Otsimo, kitlesel fonlama sitesi ArıKovanı’ndaki kampanyasında başarıyla fonlandı. Webrazzi Arena 2015 girişimlerinden biri olan Otsimo, Kasım 2016’da destek kampanyasını başlatmıştı ve kısa bir süre önce 100 bin TL’lik hedefine ulaştı.

Aralık 2016’da Galata Business Angels’dan (GBA) yatırım alan girişim Türkiye ve Amerika’da 2 binden fazla otizmli aileye eğitim ulaştırdığı açıklamış ve ABD pazarına açılacağını duyurmuştu.

Otsimo Kurucu Ortağı ve CEO’su Hasan Zafer hedeflerinin Otsimo’yu yapay zekayla birleştirmek olduğunu paylaşmış ve “Özellikle otizm eğitimi, analiz temelli olduğu için buna çok uygun. Yine otizm, bir spektrum bozukluğu olduğu için çocukların durumunu yaşından veya sınıfından değil çocukların kendisinden anlamamız gerekiyor. Bu da bizi daha önceki eğitim uygulamalarından ayırıyor. Bu nedenle yapay zeka çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz.” şeklinde bir açıklamada bulunmuştu.

Otsimo, almış olduğu bu destekle yepyeni 10 eğitsel materyal ve yeni sosyal hikayeler, Android uygulaması, aileler için eğitim platformu ve aileler için sosyal bir platform geliştirmek için kullanacak.


Uygulama hakkında daha fazla bilgiye https://otsimo.com adresinden ulaşılabiliyor.

Ben de 2011 yılından beri belki de ülkemizde otizmli çocuklarla tablet bilgisayarı kullanan ilk öğretmenlerden biri olarak sürekli gelişen bu uygulamayı takip ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum. 

İlgili videolar:

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Otsimo tablet uygulaması. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates