Okuma-yazma öğretiminde kullandığım materyaller

Kategori: Otizm yazılarım

Merhaba değerli okuyucular, bu yazımda sizlere otizmli çocuklarda ve genel olarak özel eğitimde okuma yazma öğretirken kullandığım materyalleri tanıtacağım:

1-Jumbo Metalik Pencil Grip Kalem Tutamağı

Jumbo Metalik  Pencil Grip yorulmadan güzel yazmak için gerekli olan uygun kalem tutuşunu ve kontrolünü geliştirir. Kalem tutarken el parmaklarının doğru konumlanmasını öğreterek kalemin kontrollü tutulmasını sağlar. Özellikle kalemi uygun şekilde tutamayan çocuklar için uygundur. Ergonomik tasarımı el kaslarının çabuk yorulmasını engeller. 

Baş parmak gripin altına  yerleştirdiğinde diğer parmaklar doğal olarak yerleşerek uygun kalem tutuşu gerçekleşir. 

Latex ve fithalat içermez.

Bu linkten satın alabilirsiniz

 

2-Noktadan Çizgiye

30 adet kart

400      gr. AmerikanBristol

Kart ölçüleri: 8x5 mm

 

Bu linkten satın alabilirsiniz

 

3-Ya-Pa Q Çizgi Çalışmaları

Bu linkten satın alabilirsiniz

 

4-Yazıyorum- Çizgi çalışmaları Seti (3 Kitap)

Yazıyorum Setinde zihinsel engelli, otizmli olan ile hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü dikkat dağınıklığı bulunan bireyler ile kaynaştırma öğrencilerinin öğrenme özellikleri temel alınmıştır.
Yazıyorum seti zihinsel yetersizliğe sahip bireyin psikomotor becerilerinin gelişiminde izlenmesi gereken sıraya göre oluşturulmuştur.
1. Kitap özel gereksinimli bireylerin kalem tutma, nokta takibi ile temel becerilerini kazandırma,resim çizme ve tamamlama becerileri,
2. Kitap dik yazı yazma ve okuma yazmaya
 
hazırlık çalışması olan örüntü oluşturma ve kelime eşlemeleri,
3. Kitabımız ise, eğik el yazısı öğretimine yardımcı olmaktadır.
Eğlenerek öğrenme için çok sayıda alıştırmalara ve görsel uyaranlara
yer verilmiştir.

Bu linkten satın alabilirsiniz

 

 

5-Okuma Yazma Seti - Düz yazı (5 Kitap)

Toplam 5 kitap (Her kitap 64 sayfa)

Elat sistemine göre hazırlanmıştır.

Bu linkten satın alabilirsiniz

 

6-Okuma Yazma Seti - Düz yazı (12 Kitap)

İÇERİK:

Hece Piramidi. (Her hece ve 4 sesli sözcükler oluşturulabilir ve okumayı keyifli hale getirir)

6 adet temel kitap. Her kitap 48 sayfa. Boyut 19.5X27.5, 1. Hamur, renkli resimli.

6 adet okumayı pekiştirme kitabı. Her kitap 16 sayfa. Boyut 13.5X19.5, 1. Hamur, renkli resimli.

 

Otizmli, güç öğrenen ve zihinsel engelli çocuklar için "Okuma Yazma Seti” ses temelli cümle yöntemine (ELAN) uygun olarak hazırlandı.

 

Tamamı renkli ve resimli. 1. Hamur kağıt, Amerikan Bristol kapak.

 

Setin önemli bir özelliği ise el yazılı olmamasıdır. Türkçe için özel olarak geliştirilen Alfabet98 yazı karakteri kullanıldı. Zengin bir içerik sunmaktadır.

 Bu linkten satın alabilirsiniz

 

7- Hece Yöntemi ile Okuma - Yazma

 

ÇİFT TARAFLI KARTLAR 444 parçadan oluşan ve ön yüzünde kitapta bulunan tüm hecelere yer verilmişken; arka yüzünde kavram ve 
varlıklara(renk kavramı, sayı kavramı, büyük küçük kavramı, az çok kavramı, uzun kısa kavramı,
mekanda konum, tek çift kavramı, diğer kavramlar, hayvanlar, meyveler(yaz-kış), sebzeler, 
giysiler(yaz-kış), taşıtlar) yer verilmiştir. Burada da heceler 5,5x8,5cm iken harfler 3x8cm’dir.
Tüm heceler ve seslerden ikişer kart vardır. Kitaptaki tüm hecelere yer verilmiştir.

 

HECE YÖNTEMİYLE OKUMA YAZMA kitabı okuma yazmada zorluk çeken, Ses Temelli Cümle Yöntemiyle okuma yazma öğrenemeyen öğrenciler ve yetişkin bireyler için hazırlanmıştır.

Set olarak 2 kitaptan oluşmuştur ve toplam 200 sayfa tamamı renkli bir kitaptır. 
1. Kitapta heceler ve buna bağlı olarak hazırlanmış etkinlik sayfaları yer almaktadır. Burada öğrenci a’lı açık hecelerin tümünü öğrenir(ba, sa, ra, ma, …).
2.kitapta ise bu öğrendiği hecelere sesleri birleştirir.(sar, sak, mak, çak, ..) ve diğer seslileri açık hece haline getirir. (ka, ke, ki, ko). Bol tekrarlara ve örneklere yer verilmiştir. 

Aslında okuma yazmanın en zorlu kısmı olan ses birleştirme bu kitapta çok daha kolaydır. Çünkü öğrenci öncelikle tekerleme gibi gelen heceleri öğrendikten sonra sonuna ses birleştirecektir. Yani bu demek oluyor ki, 3 sesli heceyi 3 kademede değil 2 kademede yapacaktır. Örneğin; ses temelli cümle yönteminden ‘lat’ hecesini alalım. Öğrenci önce ‘l’ sesini ve ‘a’ sesini birleştirecek > ve daha sonra ‘t’ sesini ekleyecek. Hece Yönteminde ise öğrenci ‘la’ hecesini biliyor olacak ve sonuna ‘t’ sesini ekleyecek. (Evde velilerin ‘l’ sesini öğrenciye ‘le’ olarak tanıtması da ses sisteminin uygulanma aşamasında yaşanan zorluklar arasındadır.) Kitapta, tüm ikili ve üçlü hecelere örnek olacak bütün kelimelere yer verilmiştir.

Kitabın SİHİRLİ HECELER adlı 444 parçadan oluşan magnetli materyali vardır. Burada kitaptaki tüm hecelere yer verilmiştir. Her heceden ve harften ikişer adet vardır. Materyalin içinde magnetlerin çalışılması için bir levha vardır ve bu levhanın arka tarafına yazı çalışmaları yapılabilmektedir. Kutuda levha için kalem bulunmaktadır. Bu materyalin en önemli özelliği heceler 2x2cm iken harfler 2x1cm’dir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi en zorlu kısım olan 3 sesli heceleri oluştururken bu ayrımın farkını görebileceksiniz.

Kitabın bir diğer materyali ise ÇİFT TARAFLI KARTLAR olan yine 444 parçadan oluşan ve ön yüzünde kitapta bulunan tüm hecelere yer verilmişken; arka yüzünde kavram ve varlıklara(renk kavramı, sayı kavramı, büyük küçük kavramı, az çok kavramı, uzun kısa kavramı, mekanda konum, tek çift kavramı, diğer kavramlar, hayvanlar, meyveler(yaz-kış), sebzeler, giysiler(yaz-kış), taşıtlar) yer verilmiştir. Burada da heceler 5,5x8,5cm iken harfler 3x8cm’dir. Tüm heceler ve seslerden ikişer kart vardır. Kitaptaki tüm hecelere yer verilmiştir.

Bu linkten satın alabilirsiniz 

 

Bu arada okuma yazma öğretimi ile ilgili bazı açıklamalara yer verelim:

Normal gelişim gösteren çocuklar, 6-7 yaşlarında okuma-yazmayı öğrenmeye hazır hale gelirler. Son yıllarda kullanılan ses temelli cümle yöntemiyle ortalama 4-5 ayda okuma-yazmayı öğrenirler. Bu süreç otistik ve özel eğitime gereksinimi olan çocuklarda uzamaktadır.

Otizmi  olan çocuk okuma-yazmayı öğrenmeye hazır olduğu saptandıktan sonra vakit kaybetmeden öğretime başlamak gerekir. Ancak, çocuk okuma-yazma için gerekli olan önkoşul becerilere sahip değilse, yani okuma-yazma becerilerini kazanmaya hazır değilse, kesinlikle okuma-yazma öğretimine başlanmamalıdır. Hazır olmayan çocuğa okuma-yazmaya öğretmeye çalışmak hem zaman kaybına, hem verilen emeğin boşa gitmesine, hem de çocuğun öz güveninin zedelenmesine yol açar. Bu da çocuğun öğretim sürecinde motivasyonunun azalmasına neden olur. İşlevsel okuma-yazma için gerekli ön koşul beceriler şöyle sıralanabilir:

Dikkat yönlendirebilme becerisi gelişmiş olmalı.

Görsel uyaranları ayırt edebilmeli.

Şekil-mekân algısı gelişmiş olmalı.

Söylenen sesleri ayırt etmeli.

Dinlediği kısa öyküleri anlamalı.

Kim, ne, ne zaman, nerede, nasıl, neden sorularına cevap verebilmeli.

Resimleri yorumlamalı ve resimlerden öyküler oluşturmalı.

Ve psikomotor gelişimi yazı yazmaya uygun olmalı.

Yazma çalışmalarından önce el, kol ve parmak kaslarını çalıştırıcı oyun ve etkinliklerle, karalama, boyama ve çizgi çalışmalarıyla, çocuk yazmaya hazır hale getirilmelidir. Ayrıca kalemi doğru biçimde kullanma becerisi de kazandırılmalıdır./www.cetinozbey.net/

 

Bu konuda da çok soru gelmekteydi. Umarım faydalı olur.

Saygılar

Berat ÇELİK

 

27.03.2017 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Okuma-yazma öğretiminde kullandığım materyaller. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates