Otizmi gerçekten fark edin/öylesine değil

Kategori: Otizm yazılarım

 

Farkındalık deyince aslında otizmle ilgilenenler, otizmin içinde olanlar değil, aksine otizmi hiç duymamış, bu konuda fikir sahibi olmayanlar hedeflenmedir. Bu anlamda her türlü yazı, görsel, video vb. onları hedef almalıdır.

 

Bu anlamda bu seneki yazımı ben de onlara ithafen yazıyorum.

 

Toplum olarak çok iyiliksever, misafirperver özelliklerimiz var, yalan da değil.

 

Ancak farklılıklara söz gelince hemen değişiveriyoruz. Özellikler engellilik konusunda en iyi yaptığımız şey acıma duygusu ve o duyguyla birlikte vicdan rahatlatma…

 

Geçenlerde çalıştığım devlet okuluna bir bayan geldi. Ben dedi bu çocuklara bir şey yapmak istiyorum, kıyafet aldım onları dağıtmak istiyorum dedi. Bize teslim etti ve engelliler adına bir şey yapmış olarak vicdanını rahatlatıp gitti. Evet belki maddi olarak buna ihtiyacı olan çocuklar var ancak bu çocukların gerçek ihtiyacı bu mu?

 

Acaba bu bayan çocuğunun sınıfında otizmli bir kaynaştırma öğrencisi olsa ne düşünürdü?

Bunu kabul eder miydi? Ya da en ufak bir olayda ailelerle toplanıp çocuğu okuldan attırmaya çalışırlar mıydı?

 

Bu kadıncağız yapar mıydı bilmem ama bunu yapan çok insan var maalesef…

 

Toplum olarak artık engelliler noktasında bu vicdan rahatlatma konusunun ötesine geçmemiz gerekiyor.

 

Otizm dünyası olarak sorunlarımız çok fazla ama dedim ya bu yazı daha çok diğer insanları ilgilendirdiği için kaynaştırma konusundan bahsediyorum.

 

Her geçen gün yeni bir şey geliyor kulağımıza maalesef.

Son duyduğum şeyler çok üzücü.

 

Otizmli 6. sınıf kaynaştırma öğrencisi sınıf arkadaşları tarafından kızların vücuduna dokunması için motive ediliyor ve ne olup bittiğinden habersiz erkek öğrencimiz ona denileni harfiyen yapıyor. Ardından da okulda kıyamet kopuyor. Ertesi gün bütün aileler toplanıp otizmli kaynaştırma öğrencisini okuldan göndertmeye çalışıyorlar. Buna benzer çok vaka yaşanıyor…

 

Çocuklar çok başıboş yetişiyor ve bazıları maalesef çok bencilce hareketlerde bulunuyor. Aile çocuğunun sınıfındaki kaynaştırma öğrencisine ilk başta ses çıkarmasa bile yetiştir(eme)diği çocuğu yüzünden otizmli öğrencimiz yine istenmeyen çocuk oluyor.

 

Yine bir vakada dolmuşta yolculuk ederken otizmli çocuk yüksek sesle birkaç defa bağırıyor ve hemen dolmuşta sesler yükseliyor:

 

-ne şımarık çocuğun var

-ne biçim annesin, sustur şu çocuğu,

-engelliyse binme dolmuşa…

 

Konuşmalar hakaret derecesinde uzayıp gidiyor…

 

Özellikle kreşlerde, anaokullarında hiç tahammülümüz yok farklılıklara.

Esnaf iken sorun yok, abla bırak alsın yesin muzu önemli değil… Ama ayda milyar ödediği çocuğunun kreşinde nasıl otizmli bir çocuk olabilir. Hele bir de çocuğunun saçını çektiyse eyvah eyvah…Otizmli çocuğumuzun annesi utancından hemen alır çocuğunu kreşten. Bir daha uzun süre adım atamaz kreşlere…Hevesi kırılır…

 

Size şunu söyleyeyim. Yapılan araştırmalarda özel gereksinimli öğrencilerin sınıflarda normal gelişim gösteren akranlarından daha fazla sorun çıkarmadığı ortaya çıkmış.

Şimdi ne diyeceksiniz…

 

Bizimkinin suçu sırf otizmli olması mı…

 

Farkındalık demek otizmin sadece ne olduğunu öğrenmek demek değil…

 

Araba kullanmak için nasıl ehliyet kursuna gitmek gerekiyorsa bence anne-baba olmak için de bir kursun zorunlu olması şart. Ne kadar yeterli olur bilinmez ancak en azından fark yaratacağı kesin…

 

Lafı fazla uzatmaya gerek yok…

Siz ne demek istediğimi çok iyi anladınız…

 

Otizmi gerçekten fark edin…

Farklılıklara saygılı olun…Çocuklarınıza da bunu öğretin…

 

Saygılarımla

Berat ÇELİK

 

02.04.2017

Yorumlar   

 
+1 #1 mevlude 02-04-2018 23:59
ne güzel anlatmışsınız hocam keşke herkes sizin gibi bakabilse...
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Otizmi gerçekten fark edin/öylesine değil. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates