Basında dönen otizmli öğrencinin videosu hakkında bilgilendirme

Kategori: Otizm yazılarım

Değerli takipçiler, herkes farklı bir şey söylemiş, Tv 8’de ki programı izlemedim ama olayın videosunu izledim. Meseleye alanım gereği teknik olarak bakacağım.

Ortada; ısırma vb. davranış problemi olan otizmli bir öğrenci var. Sanırım sözel iletişim becerisine sahip değil. Görüntülerin öncesi sonrası yok ama anladığımız kadarıyla ısırma davranışı sonrası okulun web sitesinden gördüğüm kadarıyla özel eğitim öğretmeni arkadaşımız öğrenciye ikinci tür ceza vermeye karar veriyor. Buradan sonra video başlıyor:

Özel eğitimde mümkün olduğunca olumlu davranışları pekiştirir, bazı olumsuz davranışları görmezden gelir ve çok zorunlu durumlarda ikinci tür ceza veririz. İkinci tür ceza yöntemlerinden bazıları; tepkinin bedeli, aşırı düzeltme, moladır.

Öğretmen arkadaşımız mola yöntemini uygulamak istiyor. Öğrencinin etrafını masalarla çevirerek orada bir süre beklemesini istiyor. Ancak bununla yetinmeyip yemek de vermeyeceğini(tepkinin bedeli) söylüyor.

Şimdi diyaloglara bakalım:

…Sen beni korkutamazsın…gözlerini germe…

…Ne yapacaksın söyle…

…Sen benim elimi yiyemezsin…

…Sana bugün yemek felan yok…sana hiçbişey yok…

…Ne yemek var ne ekmek var…

…Akıllı olana kadar sana hiçbişey yok…

…Senin değil benim dediğim olacak…

…Senin bana gücün yetmez…anlaştık mı…

Bir süre sonra çocuğun hatasını anlayıp anlamadığını öğrenmeye çalışıyor öğretmen arkadaşımız.

Sen niye ordasın…sen ne yaptın ki ordasın…öğretmenlerine saldırdığın için yemek yemeyeceksin…senin dediğin değil benim dediğin olacak…

Kaldır kafanı pişman oldun mu tamam uyu orda…

Maalesef tüm bu sözler uygulamalı davranış analizinin öğretilerine tamamen ters. Keşke öğretmen arkadaşımız mola yöntemini uygulayacaksa çocuğun neden mola cezası aldığını söyleyip orada ne kadar süre bekleyeceğini belirtip o süre kadar bekletip sonra oradan çıkarsaydı. Öğretmen arkadaşımızın burada söylediği tüm sözler çocuğun kafasını tamamen karmaşıklaştıran sözler. Ayrıca aynı davranışa birden fazla ceza yöntemini uygulamak doğru değil(molanın yanı sıra tepkinin bedeli olarak yemek cezası da veriyor). Yemek gibi birincil ihtiyaçların ceza olarak kullanılmasını doğru bulmuyorum. İşin başka boyutu da ceza kullanmanın birçok olumsuz etkisi var. Gelin bu etkilere bakalım:

Ceza davranışı azaltmaz, sadece baskılar yani cezanın varlığında ortaya çıkmasını engeller.

İyi ve haklı nedenlere dayanmayan ceza başka davranış sorunlarına yol açar. (Korku, kaygı ve saldırganlık gibi).

Cezanın etkisi ceza vereni pekiştirebilir.

Ceza uygun davranışın ne olduğuna ilişkin bir ipucu sağlamaz. Ceza veren kişinin saldırganlığı ceza alan ve bunu izleyen çocuklar için olumsuz bir modeldir.

Ceza cezalandırılan çocukta dargınlık ve içe kapanma gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Ceza olumlu iletişim kurma fırsatlarını engeller.

Ceza güçlünün haklı olduğu imajı yaratabilir.

Cezalandırılan çocuğun akademik çalışmalara yönlendirilmesi güçleşir. Bu da ikinci bir cezayı başarısızlığı getirir.

Şimdi gelelim sonuca:

Öncelikle olayda şiddet vb. gibi abartılacak kadar bir şey yok. Birinci tür ceza uygulasa(dayak vb.) anlarım ama böyle bir tabloda olay maalesef ailelerin duygusallığı ve bazı basın organlarının reyting avcılığı yüzünden saçma sapan bir yere gelmiş. Yani olayda öğretmenin teknik olarak bilgi eksikliğinden dolayı yöntemsel kusuru var. Burada öğretmene yapılması gereken acilen ‘otizmde davranış değiştirme yöntemleri’ kursuna yollamak ve tekrar işine devam etmesini sağlamak.

Olayı bu kadar büyütenlere kötü haberi vereyim o halde. Ülkemizde şu tablo o kadar yaygın ki…Olay dönüp dolaşıp otizm öğretmenliği ya da otizmli çocuklarla çalışan eğitimcilerin çok daha detaylı olarak otizme özel eğitimler alması gerekliliğine dayanıyor…

Ben olsaydım ne yapardım. Açıkçası detaylı veri olmadığı için tahmin ederek yorum yapmak çok zor ama öncelikle kendisine ve çevresine zarar vermesini engeller, olumlu tüm davranışlarını pekiştirirdim. Eğer bunu sürekli olarak yapıyorsa illa ceza verilecekse temel ihtiyaç olan yemek gibi bir ceza değil sevdiği bir ödülü geri almak(tepkinin bedeli) gibi bir ceza verirdim. Yani tepkinin bedelini örneğin tablet oynamayı seviyorsa bir süre tablet oynatmamak, teneffüste oyun salonuna gitmeyi çok seviyorsa oraya göndermemek olarak uygulardım. Ama en önemlisi bu kadar fazla olumsuz ve otoriter cümle kurmaz sadece ona ne yapması gerektiğini söyler ve sinirlendiğimi belli etmezdim.

Lütfen işin ehli olmayan insanların yaptıkları yorumlarla gaza gelmeyelim.

15.17.2017

Berat ÇELİK

Saygılar. 

 

Yorumlar   

 
0 #3 Unzile Gultekin 16-12-2017 23:23
Merhaba, ben de beni ödülle cezalandırma kitabını okuduktan sonra bir çok soruma cevap bulabilmiştim. Biz de yillarca özel egitim aldik fakat ogretmenle isbirligi halinde hep kapinin disinda bekledik. Kimi zaman biz cocugumuzun durumu bugun egitime uygun degil diyerek izin aldik gitmedik, cocugun sitresini atabilecegi seyler yaptik. Kimi zaman egitimcimiz bugun Ozan biraz sıkıntılıydı ders yerine oyun oynadik derdi.Yasanan bu olayda aile ile egitimcinin koordineli calismasi var mi bilmiyorum fakat çocuklar strese girmislerse bu tur yaklasimlar mesela benim cocugumu cildirtabilirdi . Muthis bir sekilde ses tonu mimikler onu etkilerdi. Berat bey aciklamanizda yaklasimin yanlisligini ifade etmisiniz. Güç karsisinda cocugun yasadigi caresizlik cocugun duygu ve davranislarinda olumsuzluga neden olur.
Alıntı
 
 
+1 #2 berat 16-12-2017 20:24
Teşekkürler Ayfer hanım, ben bir özel eğitimciyim. Uygulamalı davranış analizi benim mesleğimin yarısı. Ama mecbur kalmadıkça ödül ceza sistemini ben de kullanmıyorum. Ama ülkemiz şartlarında aileler o kadar bilinçsiz ki bu sisteme mecbur kalıyorsunuz. Eğer aileler daha bilinçli olsalar emin olun ödül ceza sistemini daha az kullanırız. Size bu kadar söyleyim.
Alıntı
 
 
+1 #1 ayfer 16-12-2017 00:05
Beni Ödülle Cezalandırma kitabını okuyorum. ABA yöntemine ters buluyorum okudukça . Kitabın yazarının sohbetlerini de dinledim çok mantıklı geliyor ve bende evde oğluma artık hiç ödül yada ceza vermiyorum . ne yapıyorsa görevi olduğu için yapmıyorsa da tepkinin bedeli. Yani kendisi ile ilgili herşeyden kendisi sorumlu .Yaparsa olur yapmazsa olmaz olmayan şeyden etkilenen kendisi olmak kaydıyla .Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ...Ayrıca bu videodaki yorumunuzu çok beğendim. Öğretmenin gayretli ama eksik bilgiyle hareket ettiğini düşünüyorum . Bu grup çocuklar psikolojik şiddeti ne kadar hissedebilirler sizce ..teşekkür ederim
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Basında dönen otizmli öğrencinin videosu hakkında bilgilendirme. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates