Otizm yetişkin yaşam merkezi

Kategori: Otizm yazılarım

Değerli okuyucular; otizmli bireyler ülkemizde yaklaşık 21 yaşından sonra sistemden çıkıyorlar. Rehabilitasyon merkezleri dışında bir devlet desteği yok. İmkanı olanlar ise spor merkezlerine veriyor. Sizlere şimdi farklı bir alternatif tanıtacağım. Umarım girişimcilere örnek olur.

Engelli yetişkin yaşam merkezleri

Engelli kızları için yaşadıkları sıkıntıdan yola çıkan Barbara Burnett 2014 yılında Alyssa Burnett merkezini açtı.  100 kadar engelliye hizmet veriyorlar.

Aileler için güzel haber buradan kimse mezun olmuyor. 18 yaşından itibaren çocuklar buraya gelebiliyorlar ve üst sınır yok. Merkez yaşam becerileri ve sosyal becerilerine odaklanmış durumda. Sanat, zumda, hareket ve müzik gibi kırktan fazla sınıf var. Öğrenciler burada arkadaşlık geliştiriyor ve bağımsızlık duygusunu yaşıyorlar. İnsanlar bu kesimin yeteneklerini ve potansiyellerini hafife alıyorlar diyor Burnett.

Yemek dersinde Chris kendi yemeğini nasıl hazırlayacağını ve temizleyeceğini öğreniyor. Chris büyük bir çocuk olmak istemiyor. Daha az  bağımlı olan bir yetişkin  olmak istiyor.

A.B.D Washington’da bulunan merkezdeki sınıfların ücreti 12 haftalık bir seans için 200$-400$ dolar arasında değişiyor.

Bu linkte detaylı bilgiler var: http://www.seattlechildrens.org/contact/alyssa-burnett-adult-life-center/

Facebook sayfaları:

https://www.facebook.com/alyssaburnettcenter/

İnstagram  sayfaları:

https://www.instagram.com/alyssaburnettcenter/

 

 

Acilen ülkemizde de bu konseptte merkezlerin açılması gerekmekte… Hep söylediğim gibi otizmli çocuklar büyüyünce yok olmuyorlar.

Berat ÇELİK

11.04.2018 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

2011 Otizm yetişkin yaşam merkezi. Bu siteden verilen bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis konulması, tıbbi tedavi uygulanması, eğitim planlanması amacı ile kullanılamaz.
Powered by Joomla 1.7 Templates