Otizm ve nöbetler konusu, spektrumdaki çocukların ebeveynleri tarafından giderek daha fazla sorulmaktadır.

Kesin rakamlar çalışmadan çalışmaya değişir, ancak otizm spektrum bozukluğu (ASD) olan kişilerde epilepsi potansiyelinin yüksek olduğu açıktır.

İngiliz tıp araştırmacısı Frank MC Besag'a göre, OSB'li kişilerin yaklaşık% 20'si epilepsi riski altındadır (önceki otizm kriterlerine göre) ve epilepside OSB riski de yaklaşık% 20'dir (son epidemiyolojik araştırmalara göre) ).

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri'nde veriler, otizm spektrumundaki çocukların yaklaşık üçte birinin de epilepsiye sahip olacağını, ancak epilepsili çocukların yalnızca% 4-5'inin OSB'ye sahip olacağını gösteriyor.

Otizm epilepsiye neden olur mu yoksa epilepsi otizme neden olabilir mi?

Nöbetler, OSB'deki en yaygın nörolojik komplikasyondur ve çalışmalar, otizmli çocukların epilepsi olma olasılığının biraz daha yüksek olduğunu açıkça göstermektedir.

Bununla birlikte, araştırmalar, otizmin epilepsiye neden olduğuna dair gerçek bir kanıt olmadığını ve ayrıca epilepsinin nadiren otistik özelliklerin nedeni olduğu ortaya çıkmaktadır.

Bunun yerine, epilepsi ve otizmin birlikte ortaya çıkmasının, genetik ve çevresel faktörler de dahil olmak üzere her iki duruma da yatkınlık yaratan altta yatan faktörlerin sonucu olduğuna inanılmaktadır.

Otizmi olan hangi çocuklar nöbet geçirmeye daha yatkındır?

Otizmi olan çocuklarda zihinsel engellilik, epilepsi gelişimi için yüksek bir risk faktörü gibi görünmektedir. Zihinsel engeli olmayanlar için tahmini risk% 8 ve zihinsel engelli olanlar için% 20 kadar yüksektir.

Hem otizm hem de nöbetlerle bağlantılı çeşitli genetik bozukluklar da vardır. Risk faktörleri, diğer koşulların yanı sıra Rett, Fragile X, Angelman veya Prader-Willi teşhisine sahip olmayı içerir. Bu arada, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), anksiyete ve uyku bozuklukları gibi durumlar hem epilepside hem de OSB'de yaygındır.

Bu nedenle, yukarıdaki tanılardan bir veya daha fazlasına sahip olan otistik çocukların nöbet geliştirme olasılığının daha yüksek olabileceğini belirtmek önemlidir; ve ebeveynleri tetikte olmalıdır.

Çalışmalar ayrıca epilepsisi olanlarda otizmin erkek: kadın oranının, epilepsisi olmayanlarda 3.5: 1 oranına kıyasla 2: 1'e yakın olduğunu göstermiştir.

Otizmli çocuklarda ne tür nöbetler olur?

Otizmle açıkça ilişkili tek bir nöbet türü yoktur. Bununla birlikte, dikkate değer nöbet türleri arasında, diğerleri arasında fokal başlangıçlı bozulmuş farkındalık (kompleks kısmi), yokluk, tonik-klonik ve atonik vardır.

Bazı nöbetler kolaylıkla kontrol edilebilir ancak diğerleri daha şiddetlidir. OSB'de nöbetlerle ilişkili daha yüksek bir ölüm oranı ve hastalık oranı olduğu düşünülmektedir.

Bununla birlikte, bazı OSB davranışları benzer olduğu için otizmli çocuklarda epilepsi belirtilerini tespit etmek zor olabilir. Örneğin: tekrarlayan amaçsız davranışlar, bilişsel gecikme, bozulmuş sosyal etkileşimler, saldırganlık ve sinirlilik.

Nöbet geçiren OSB'li çocuklar için ne tür yardımlar mevcuttur?

Otizmli çocuğunuzun nöbet geçirdiğini görmek korkutucu olabilir. Bununla birlikte, sakin kalmak ve semptomları yönetmenin yolları olduğunu hatırlamak önemlidir.

Seçenekler arasında anti-epileptik ilaçlar veya ketojenik diyet ve vagus sinir stimülasyonları gibi alternatif tedaviler bulunur. Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) taraması, keşif için erken beyaz cevher anormalliklerini de belirleyebilir.

Siz ve aileniz için en iyi tedaviyi seçmeden önce çocuğunuzun doktoruna danışmayı unutmayın ve çocuğunuzun halihazırda alıyor olabileceği ilaçlar arasındaki etkileşimi göz önünde bulundurmalısınız.

Yaralanmayı önlemek için yatak odasından veya oyun alanından çeşitli nesneleri hareket ettirmek, boğulmayı önlemek için çocuğu yan tarafına çevirmek ve boğazını hiçbir şeyin kaçmamasını sağlamak gibi güvenlik önlemleri de ebeveynler tarafından uygulanabilir.

Sonuç

Otizmi olan çocukların hepsi epilepsi geliştirmez. Bununla birlikte, otizmi olan kişilerde epilepsi gelişme tehlikesi genel nüfusa göre daha yüksek görünmektedir. İki koşul arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu açıktır.

Ebeveynler, tıbbi tavsiye alarak ve çocuklarının otizmine (ve herhangi bir ek tanıya) ilişkin güçlü bir anlayış geliştirerek, uygun tedaviyi veya ilacı seçebilirler. Mevcut bilgilerden temel çıkarım, epilepsi ve otizmle ilgilenen herkes için yardımın el altında olmasıdır.

https://www.autismparentingmagazine.com/ 10.11.2020